PARTNER PORTALU
  • BGK

Dyspozytornia medyczna dla trzech powiatów

  • PAP    9 sierpnia 2013 - 17:00
Dyspozytornia medyczna dla trzech powiatów

W Częstochowie powstanie dyspozytornia medyczna dla powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego. Wspólny dyspozytor będzie koordynował pomoc udzielaną chorym i poszkodowanym w wypadkach ze wszystkich tych rejonów.
Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek w częstochowskim magistracie szefowie placówek ochrony zdrowia z trzech powiatów oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Jak poinformowały służby prasowe częstochowskiego magistratu, po powstaniu dyspozytorni osoby z tych trzech powiatów, wzywające pomocy za pośrednictwem numeru 999, zawsze dodzwaniać się będą do Częstochowy. Obecnie takie połączenia odbierane są w Częstochowie, Kłobucku i Lublińcu.

Nowa jednostka powstanie zgodnie z Wojewódzkim Planem Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zakłada on utworzenie w woj. śląskim sześciu skonsolidowanych dyspozytorni. Ta częstochowska będzie działała w strukturze stacji pogotowia ratunkowego przy ul. Sikorskiego.

Dyspozytornia zacznie działać po niezbędnych próbach i testach, zwłaszcza systemu łączności teleinformatycznej i radiowej. Po zmianach częstochowskie pogotowie będzie przyjmować powiadomienia o wypadkach i innych zdarzeniach, wysyłać zespoły ratownictwa medycznego, powiadamiać szpitalne oddziały ratunkowe lub - jeśli wymagać tego będzie sytuacja - centra urazowe.

Częstochowska dyspozytornia będzie wskazywać zespołom ratownictwa medycznego właściwy szpital, do którego ma być przewieziona osoba w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.