PARTNER PORTALU
  • BGK

Dyspozytornie medyczne pod skrzydła wojewodów. Zniknie 10 proc. karetek

  • Rynek Zdrowia    7 lutego 2018 - 06:22
Dyspozytornie medyczne pod skrzydła wojewodów. Zniknie 10 proc. karetek
Wszystkie umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne, zakończą się 31 grudnia 2018 r. (fot.PTWPO)

We wtorek (6 lutego br.) sejmowa komisja zdrowia poparła tzw. małą nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Prywatne podmioty takie świadczenia będą mogły realizować do końca 2018 r., a dyspozytornie medyczne staną się komórką organizacyjną urzędów wojewódzkich. Z systemu zniknąć musi niemal 10 proc. karetek.
Za rządowym projektem tzw. małej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym głosowało 19 posłów, 5 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Komisja poparła ponadto trzy poprawki do projektu przygotowane przez resort zdrowia.

- Sumaryczny koszt nowego systemu w ciągu 10 lat - jego utworzenia i funkcjonowania, a także kosztów obowiązkowych szkoleń dla dyspozytorów medycznych, budowy i wyposażenia Krajowego Centrum, utworzenia całego zaplecza technicznego, łącznie z własną serwerownią dla systemu - wyniesie 357 mln zł - mówił wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Projekt przewiduje, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym w formie: samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej; jednostek budżetowych oraz spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Wszystkie umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne, zakończą się 31 grudnia 2018 r. Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz poinformował, że ta sytuacja dotyczy 135 zespołów ratownictwa medycznego (karetek) na 1543 zespoły funkcjonujące w systemie.

- Jesteśmy przekonani, że te zespoły zostaną odtworzone - powiedział.

Dodał, że jeśli na którymś terenie "odtworzenie" zespołu ratownictwa w ramach publicznej jednostki nie byłoby możliwe, wówczas prywatne zespoły ratownictwa będą tam mogły funkcjonować do końca 2020 r. Według MZ nie przewiduje się, aby po tym terminie istniała konieczność dalszego dopuszczania zawierania umów z podmiotami niepublicznymi.

- Nie widzimy absolutnie żadnego zagrożenia w zachowaniu ciągłości udzielania świadczeń przez zespoły ratownictwa medycznego - zapewnił Tombarkiewicz.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.