PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby - bezpłatne badania

  • PAP    26 lipca 2013 - 13:19

W niedzielę w Warszawie można będzie wykonać darmowe badania w kierunku zakażenia wirusami zapalenia wątroby - HBV i HCV, które obecnie są główną przyczyną marskości i raka wątroby. Takie badanie może uchronić zdrowie i życie - przypomina Fundacja Gwiazda Nadziei.
Bezpłatne testy są jednym z elementów polskich obchodów Światowego Dnia Wirusowych Zapaleń Wątroby (WZW), który przypada 28 lipca.

Chętne osoby będą je mogły wykonać w placówce medycznej ENEL-MED w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie w godzinach 10.00-18.00.

Barbara Pepke z Fundacji Gwiazda Nadziei poinformowała, że zbadać się może każdy kto zgłosi się w tym terminie z dokumentem tożsamości ze zdjęciem.

W badaniach oznaczany będzie poziom przeciwciał anty-HCV (przeciw wirusowi HCV, który wywołuje WZW C) oraz poziom HbsAg, antygenu powierzchniowego wirusa HBV (wywołuje WZW B). Warto z nich skorzystać, gdyż zazwyczaj koszt jednego takiego badania wynosi ok. 40 zł.

Z szacunków wirusologów wynika, że przewlekłe zakażenie wirusem HBV lub HCV może mieć nawet ponad 1 mln Polaków, ale tylko niewielki odsetek jest tego świadomy. Wirusy te "po cichu", przez wiele lat niszczą wątrobę, przeważnie nie dając żadnych objawów. A nawet jeśli symptomy się pojawią to są mało specyficzne, jak zmęczenie, ociężałość zaburzenia nastroju. Do zażółcenia powłok skórnych dochodzi w tym okresie bardzo rzadko.

U wielu osób WZW B lub WZW C jest rozpoznawane, gdy dojdzie do znacznego uszkodzenia wątroby, a nawet zaawansowanej marskości lub raka wątrobowokomórkowego. Co więcej, osoby nieświadome infekcji zakażają innych, także swoich bliskich.

Wykonywanie testów może pomóc wcześniej postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Niestety, Polacy, z powodu małej wiedzy na temat wirusowych zapaleń wątroby nie badają się - przypominają członkowie Fundacji Gwiazda Nadziei.

Z badania przeprowadzonego w lutym 2012 r. przez Instytut GfK Polonia wynika, że stan wiedzy Polaków na temat wirusowych zapaleń wątroby jest zatrważająco niski. Nie wiemy, gdzie i jak można się zakazić, nie wiemy jak chronić się przed zakażeniem i nie robimy badań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.