PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzienne domy opieki medycznej: do sukcesu programu jest jeszcze daleko

  • Rynekzdrowia.pl    29 czerwca 2016 - 11:08
Dzienne domy opieki medycznej: do sukcesu programu jest jeszcze daleko

Zgodnie z informacjami ministerstwa w całej Polsce ma powstać 54 dziennych domów opieki medycznej (DDOM) Fot. Fotolia

• Ministerstwo Zdrowia podpisało w czerwcu pierwsze sześć umów na dofinansowanie tworzenia dziennych domów opieki medycznej dla osób starszych.
• W sumie w całym kraju ma ich powstać 54. Zdaniem ekspertów, nie ma jeszcze pewności, że przyczyni się to do upowszechnienia tego rodzaju opieki nad seniorami w Polsce.
Zdaniem dr. Jarosława Derejczyka, dyrektora Szpitala Geriatrycznego w Katowicach (należy do Grupy EMC Szpitale) i śląskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii, kluczem do powodzenia projektu będzie dobre monitorowanie pilotażu, dyskurs urzędników z podmiotami leczniczymi oraz wypracowanie odpowiednich standardów.

Zgodnie z informacjami MZ w całej Polsce ma powstać 54 dziennych domów opieki medycznej (DDOM), a na pilotaż przeznaczono nieco ponad 52 mln zł. "Projekty przyczynią się do rozwoju środowiskowych form opieki medycznej. Umożliwi to pacjentom życie w społeczeństwie i zapewnienie odpowiedniego wsparcia" - informuje resort zdrowia.

Konkurs na tworzenie DDOM został ogłoszony 23 lipca 2015 r. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Beneficjentami mogły być tylko podmioty lecznicze posiadające kontrakt z NFZ i funkcjonujące co najmniej od 1 stycznia 2012 r. Każdy z wybranych projektów mógł liczyć na dofinansowanie na poziomie ok. 1 mln zł.

Kto skorzysta z DDOM?

DDOM mają powstawać jako wyodrębniona część placówki podstawowej opieki zdrowotnej, kompleksu szpitalnego, poradni geriatrycznej, ale mogą być także osobnym podmiotem leczniczym. Mają zapewniać opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych.

Czytaj więcej TUTAJ

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.