PARTNER PORTALU
  • BGK

E-zdrowie: elektroniczna baza w służbie zdrowia

  • pt    12 maja 2015 - 14:17
E-zdrowie: elektroniczna baza w służbie zdrowia
W Polsce komputera podczas konsultacji używa zaledwie 19 proc. lekarzy pierwszego kontaktu - fot. Flickr/Saginaw Future

Już za 2 lata skierowania i zaświadczenia lekarskie, powszechnie znane jako druki „L4”, będą wystawiane w formie elektronicznej, a zapis przebiegu konsultacji lekarskiej znajdzie się w elektronicznym rejestrze.
Jeszcze w tym roku planowane jest zakończenie pierwszej fazy projektu e-zdrowie. Jego kluczowym elementem jest uruchomienie platformy P1 - elektronicznej bazy umożliwiającej gromadzenie, analizowanie i udostępnianie danych medycznych w wersji cyfrowej.

Elektroniczny obieg dokumentów w placówkach medycznych

Celem projektu jest upowszechnienie elektronicznego obiegu dokumentów w placówkach medycznych na terenie całego kraju.

Zanim jednak to nastąpi, placówki POZ i szpitale będą musiały dostosować systemy informatyczne do wymagań ustawodawcy i zadbać o bezpieczeństwo danych pacjentów.

Czytaj też: Elektroniczny obieg dokumentów w łódzkich szpitalach

Projekt e-zdrowie należy do najistotniejszych przedsięwzięć realizowanych w ramach cyfryzacji usług publicznych w Polsce.

- Usprawnienie działania systemu ochrony zdrowia, który ma zagwarantować każdemu obywatelowi bezpieczeństwo zdrowotne oraz określony poziom dostępu do usług medycznych, nie jest możliwe bez informatyzacji - mówi Janusz Atłachowicz, wiceprezes Zarządu Głównego STOMOZ (Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej).

Dotychczas ze zmian będących konsekwencją cyfryzacji systemu ochrony zdrowia skorzystali już obywatele wielu europejskich państw.

Dane KE wskazują, że w zakresie informatyzacji usług zdrowotnych mamy wciąż sporo do nadrobienia. Dostępem do szerokopasmowego Internetu dysponuje w Polsce jedynie 11 proc. szpitali, a komputera podczas konsultacji używa zaledwie 19 proc. lekarzy pierwszego kontaktu.

Zmiany od 1 sierpnia 2017

Szansę na poprawę obecnego stanu ma przynieść m.in. obowiązek przechowywania i udostępniania dokumentacji medycznej w formie cyfrowej, który obejmie wszystkie placówki ochrony zdrowia od 1 sierpnia 2017 r.

Już za 2 lata skierowania i zaświadczenia lekarskie, powszechnie znane jako druki „L4”, będą wystawiane w formie elektronicznej, a zapis przebiegu konsultacji lekarskiej znajdzie się w elektronicznym rejestrze.

Dokumenty zawierające dane medyczne pacjentów, wpływające do przychodni i szpitali, będą skanowane i znakowane za pomocą kodu kreskowego, a na koniec wprowadzane bezpośrednio do systemu informatycznego. Wdrożenie tych procedur ma znacznie usprawnić zarządzanie dokumentacją, w tym jej przechowywanie, przekazywanie i archiwizację.

W konsekwencji planowanych zmian spodziewana jest poprawa jakości opieki zdrowotnej - przyspieszenie dostępu do informacji o usługach medycznych, a także ułatwienie optymalnego prowadzenia pacjenta przez lekarza dzięki możliwości sprawnego pozyskiwania informacji dotyczących postępowania terapeutycznego.

- Szacuje się, że w wielu wypadkach pracownicy medyczni muszą poświęcić nawet do 20 proc. czasu pracy na czynności administracyjne. Jeśli zmniejszymy tę wartość, pielęgniarki i lekarze zyskają więcej czasu na kontakt z pacjentem. To z kolei przełoży się na skrócenie kolejek, czyli zwiększenie dostępności usług oraz poprawę jakości leczenia - tłumaczy Janusz Atłachowicz.

Na szereg usprawnień w dostępie do dokumentacji medycznej mogą liczyć również sami pacjenci. Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie osoby uprawione do świadczeń medycznych uzyskają dostęp do elektronicznego Rekordu Pacjenta i możliwość sprawdzenia historii konsultacji, wyników badań lub rejestracji wizyty on-line.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.