PARTNER PORTALU
 • BGK

E-zwolnienia: czy elektroniczne L4 wyeliminują nadużycia?

 • pt    18 maja 2015 - 11:38
E-zwolnienia: czy elektroniczne L4 wyeliminują nadużycia?
E-zwolnienia mają ułatwić ZUS-owi kontrolę zasadności ich wystawiania

Koniec z tradycyjnymi, papierowymi zwolnieniami. Od przyszłego roku zastąpią je e-zwolnienia - Sejm przyjął projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy wprowadzającej e-zwolnienia. Od przyszłego roku lekarz nie będzie musiał już wypisywać papierowych druków i przekazywać ich oryginału do ZUS, a kopii do pracodawcy.

Zarówno ZUS, jaki pracodawca, dostaną informację o zwolnieniu lekarskim drogą elektroniczną.

Choć z e-zwolnień będzie można korzystać od 2016 r., to ministerstwo na wniosek środowiska lekarskiego zapisało w projekcie ustawy okres przejściowy.

Przez 2 lata, obok elektronicznych zwolnień, nadal będą honorowane tradycyjne papierowe druki. Od 2017 r. obowiązywać będą już wyłącznie e-zwolnienia.

Zwolnienia na papierze tylko wyjątkowo

Jedynie w wyjątkowych sytuacjach - np. w czasie wizyty domowej, gdy lekarz nie ma dostępu do Internetu - możliwe będzie wystawienie zwolnienia na papierowym blankiecie.

 Wprowadzenie e-zwolnień pozwoli wyeliminować nadużycia. Obecnie w przypadku krótkookresowych zwolnień lekarskich kontrola ZUS była praktycznie niemożliwa.

Zanim zwolnienie trafiało fizycznie do ZUS często kończył się okres, na który zostało wystawione. Teraz ZUS będzie mógł je natychmiast zweryfikować.

ZUS oszczędzi 200 mln

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że dzięki e-zwolnieniom ZUS zaoszczędzi w przyszłym roku ok. 212 mln zł.

Oszczędności będą możliwe m.in. dzięki eliminacji nadużyć, zmniejszeniu zatrudnienia osób obsługujących papierowe druki, a także dzięki oszczędnościom na druku bloczków ze zwolnieniami, co rocznie kosztowało 1,3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • jacdabr, 2015-05-20 10:52:41

  Tylko kto zapłaci lekarzowi za szybkie łącze internetowe dla wysyłki elektronicznego zwolnienia, program i jego obsługę. To będzie tąńsze niż papierowe druki? I jeśli 2 lata będą honorowane oba sposoby to zdanie że "Od 2017r. obowiązywać będą już wyłącznie e-zwolnienia świadczy, że ustawodawca... nie umie liczyć nawet do 2-ch! Zgroza!  rozwiń
 • Eterno Vagabundo, 2015-05-19 20:14:06

  Kiedy już ruszy Takie e-leczenie, Może się kiedyś Też i e-ożenię.
 • Dr_Kidler, 2015-05-18 14:58:57

  No wreszcie skończy się bieganie z papierowymi zwolnieniami do ZUS. Będę miał więcej czasu na pacjentów. Napiszcie tylko jak to uruchomić?