PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektroniczne karty do lekarza na przełomie 2015 i 2016 r.

  • Rynek Zdrowia    10 listopada 2014 - 09:20
Elektroniczne karty do lekarza na przełomie 2015 i 2016 r.

Trwają prace nad wdrożeniem elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Dwa przetargi zostały już rozstrzygnięte. Wprowadzenie pierwszych kart planujemy na przełom 2015 i 2016 roku - zapowiedział Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ.
Karta jest tylko jednym z wielu elementów całego systemu informacyjnego w ochronie zdrowia. Kluczowym przedsięwzięciem w tej materii jest realizacja projektu pn. Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (Platforma P1).

Projekt, realizowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), przewiduje m.in.: możliwość wystawiania i realizacji elektronicznych recept, skierowań i zleceń, gromadzenie danych o wszystkich usługach medycznych jakie zostały wykonane, łatwy i szybki dostęp do tych danych, jak również możliwość pośrednictwa w wymianie dokumentacji medycznej.

Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ zwraca uwagę, że Fundusz i CSIOZ współpracują ze sobą, a nie konkurują: - Budujemy jednolity system informacyjny - zaznaczył.

Jednym z wyzwań, z którymi NFZ zmierzy się niebawem to sposób, w jaki dane medyczne będą udostępniane m.in. lekarzom oraz innym osobom logującym się do obu systemów, zarówno CSIOZ, jak i Funduszu.

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby świadczeniodawcy sięgający do Platformy P1 mogli otrzymywać dane znajdujące się w NFZ, a także, by użytkownicy Internetowego Konta Pacjenta mogli korzystać z zasobów gromadzonych w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP) - tłumaczył Andrzej Strug.

Podkreślał, że ten przepływ danych ma docelowo również działać w drugą stronę, aby świadczeniodawcy korzystający z rozwiązań NFZ, m.in. w celach rozliczeniowych, w razie potrzeby mieli możliwość dotarcia do danych zawartych w P1.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.