PARTNER PORTALU
  • BGK

Energia odnawialna w szpitalu

  • PAP    3 listopada 2011 - 09:46
Energia odnawialna w szpitalu

Szpital powiatowy im. dr. Chałubińskiego w Zakopanem będzie wykorzystywał energię słoneczną oraz geotermalną do ogrzewania wnętrz i wody bieżącej.

Nowe ogrzewanie szpitala ma zacząć funkcjonować w połowie listopada.

Jak zauważa dyrektor zakopiańskiego szpitala Regina Tokarz, modernizacja ogrzewania lecznicy przyniesie spore oszczędności. Dyrekcja szpitala liczy, że dzięki proekologicznym inwestycjom, zaoszczędzi na ogrzewaniu rocznie minimum 200 tys. zł.

Do tej pory każdego roku na ogrzewanie zakopiańska lecznica wydawała około 700 tys. zł.

Tokarz zwróciła również uwagę na aspekt ekologiczny inwestycji, który jest szczególnie ważny w mieście turystycznym.

Na całej połaci dachu zakopiańskiego szpital zamontowano 156 paneli słonecznych, dzięki którym zostanie ogrzana bieżąca woda.

„To zaspokoi w całości zapotrzebowania szpitala na ciepłą wodę w porze słonecznej i w 40 proc. w porze nie słonecznej” – wyjaśniła Tokarz.

Szpital zmieni również dotychczasowe ogrzewanie z gazowo-olejowego na geotermalne. Jak wylicza dyrekcja szpitala, jeden gigadżul ciepła z wnętrza ziemi kosztuje 48 zł. To cena o połowę niższa niż przy ogrzewaniu olejowym i konkurencyjna do ogrzewania gazowego.

Wartość całej inwestycji wyniósł około 5 mln zł, z czego niemal 3,5 mln zł pochodzi z funduszy unijnych, a resztę sfinansowano z budżetu szpitala. Dzięki dofinansowaniu zakopiański szpital zyskał również nowy dach, oraz wykonano termomodernizację budynku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.