PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy, opolskie, Roman Kolek: nie może dochodzić do absurdalnych likwidacji szpitali

  • AW    10 maja 2017 - 13:27
Europejski Kongres Gospodarczy, opolskie, Roman Kolek: nie może dochodzić do absurdalnych likwidacji szpitali
Roman Kolek (fot.wnp.pl)

Ryzykiem związanym z wprowadzeniem sieci szpitali jest to, że prywatne placówki mogą stracić dofinansowanie, co w takim województwie jak opolskie oznaczać będzie brak dostępu do pewnych świadczeń - mówił wicemarszałek województwa opolskiego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzająca rozwiązania w zakresie utworzenia tzw. sieci szpitali jest w trakcie wprowadzania.
Minister Konstanty Radziwiłł przekonuje, że ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów.

- Sieć ma zapobiec temu, że publiczne, ważne dla nas wszystkich szpitale, dzisiaj muszą konkurować w bratobójczej, toksycznej konkurencji z tymi, którzy po prostu robią interesy w służbie zdrowia - twierdzi minister.

Jednak to nie przekonuje wszystkich, a obawy maja nie tylko starostowie, czyli organy założycielskie szpitali powiatowych, ale także zarządy województw. Mają wątpliwości czy szpitale, które w sieci się nie znajdą będą mogły do niej później zostać dopisane.

- Mamy obawy związane z umieszczeniem w sieci dwóch szpitali wojewódzkich, a ich nieobecność będzie oznaczałaby dla pacjentów spory ubytek w dostępie do służby zdrowia. Dlatego zawsze podkreślałem w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia, że powinno się tworzyć bardziej elastyczne ramy – mówi Roman Kolek, wicemarszałek woj. opolskiego.

Podkreśla, że nawet nie bierze pod uwagę możliwości likwidacji jakichkolwiek placówek.- To tak absurdalnych decyzji dochodzić nie może – twierdzi twardo wicemarszałek.

Dodaje, że ryzykiem związanym z wprowadzeniem sieci szpitali jest to, że prywatne placówki mogą stracić dofinansowanie, co w takim województwie jak opolskie oznaczać będzie brak dostępu do pewnych świadczeń.

- W mojej ocenie, w moim regionie te szpitale są ważnym elementem całego systemu służby zdrowia – dodaje.

Podkreśla, że jego zdaniem reforma nie rozwiązuje problemu braku pieniędzy w służbie zdrowia i przyznaje, że od podwyżki w służbie zdrowia w regionie może być w tym roku bardzo trudno.

Cała rozmowa w wideo poniżej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-05-10 17:05:24

    Ależ nam wystarczy 15 - 16 mln gojów! Po co ich leczyć?