PARTNER PORTALU
  • BGK

eWUŚ opóźnia wypłaty z NFZ dla szpitali

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    1 lutego 2013 - 06:48
 eWUŚ opóźnia wypłaty z NFZ dla szpitali

Szpitale muszą codziennie potwierdzać w bazie eWUŚ ubezpieczenie wszystkich swoich pacjentów. Bez tego NFZ nie zapłaci za leczenie.
Problem w tym, że NFZ nie przygotował na czas systemu informatycznego do przyjmowania raportów z kodami - pisze „Gazeta Wyborcza".

Jeśli pieniądze nie wpłyną na czas, szpitale na czas nie zapłacą zobowiązań. Ktoś za to naliczy im odsetki. W dobie kryzysu takie działanie NFZ może się okazać szczególnie szkodliwe.

Czytaj też: System eWUŚ to sukces, choć są też błędy

Mimo próśb z oddziałów centrala NFZ nie chciała się zgodzić, by lecznice wystawiły faktury ryczałtowe, czyli o wartości jednej dwunastej rocznego kontraktu. Dokładne rozliczenia można by zrobić potem.

Ostatecznie wczoraj uległa i zgodziła się na wystawienie przez szpitale uproszczonych rachunków - podaje „Gazeta Wyborcza".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • J. R., 2013-02-05 18:35:28

    Kolega chyba pracuje w NFZ, bo nikt kto rozlicza szpital nie jest wstanie napisać takich bzdur. Po pierwsze w pierwszych tygodniach stycznia panowała totalna dezinformacja , również w samym NFZ. Nikt nie wiedział w jakim przypadku kiedy i ile razy pobierać potwierdzenie Ewusia. To co usłyszałem na s...zkoleniach organizowanych w grudniu przez NFZ, nijak się miało do tego co wynikało ze styczniowych komunikatów. NFZ określił i doprecyzował niektóre sprawy dopiero pod koniec stycznia, a wszystko obowiązuje od 01.01.2013. Teraz podsumowując kilka konkretów psujących huraoptymizm przedmówcy z NFZ. 1. Dla Hospitalizacji trzeba pobierać potwierdzenie ewuś każdego dnia pobytu, wystarczy ze podczas kilkunastodniowej hospitalizacji raz zdarzy się brak potwierdzenia, cały pobyt zostanie odrzucony (niezapłacony) przez NFZ. 2. Ewusia trzeba potwierdzać tylko w danym dniu, jeżeli z przyczyn losowych czy technicznych(np. awaria internetu) nie będzie można potwierdzić ewusia w dniu udzielenia świadczenia czy hospitalizacji, świadczenia te nie zostaną zapłacone przez NFZ, gdyż w kolejnych dniach nie ma żadnej możliwości uzyskania tego potwierdzenia "wstecz". 3. Sam Ewuś miał już w styczniu kilka chwilowych przestoi. 4. Umożliwienie rozliczania się metodą uproszczona za styczeń, to tylko odwleczenie wyroku (i tak trzeba mieć potwierdzenie ewusia w danych rozliczeniowych do 1 marca, co z uwagi na pkt. 2 jest niewykonalne :). Powiedzmy sobie uczciwie, że ewuś to kolejny powód NFZ, żeby blokować wypłatę za wykonane świadczenia i mieć kolejny powód do kontroli. Miało być lepiej i w stronę świadczeniodawców, ale sukces jak zwykle odtrąbiła tylko jedna strona ... NFZ znowu zaoszczędził. Osobiście rozliczam jednostki służby zdrowia od kilku lat, ale tak co zafundował nam Pan minister zdrowia tym razem przeszło moje najśmielsze oczekiwania.  rozwiń
  • A.G, 2013-02-02 13:05:52

    Co za bełkot...Po pierwsze system NFZ zaktualizował się 27 stycznia, a dowodem tego jest otrzymywanie przez świadczeniodawców szablonów rachunków w nowym formacie już 28 stycznia. Po drugie świadczeniodawcy mogli wystąpić do wojewódzkich oddziałów NFZ o rozliczenie 1/12 swojego kontraktu, wcale nie ...musieli czekać na decyzję centrali. Centrala umożliwiła jedynie takie rozliczenie 'od ręki' wszystkim świadczeniodawcom, bez zbędnych pism i oczekiwania na odpowiedź. Szpitale, czy inne jednostki mogły o zgodę na takie rozliczenie wystąpić na początku stycznia i mieć pewność, że otrzymają pieniądze na czas. Po trzecie - do powstania opóźnienia rozliczenia przyczyniły się same jednostki, a w zasadzie brak wiedzy personelu o nowych zasadach rozliczeń i olewanie całej sprawy. Jak to możliwe, że dopiero teraz szpitale i przychodnie budzą się z krzykiem, że nie mają sprzętu, internetu do sprawdzania e-wuś. Halo ! Już w grudniu można było wprowadzić testowo e-wuś i działać. Jedynie na co można narzekać, to bardzo duże przeciążenia loaderów, czyli serwerów NFZ. Wiadomo - wszyscy zaczęli wysyłać raporty 1 lutego i serwery się 'przytkały'. Trochę więcej rzetelności, dziennikarze ! PS. Nie jestem osobą powiązaną z NFZ w żaden sposób, rozliczam jedynie moją jednostkę za wykonany kontrakt.  rozwiń