PARTNER PORTALU
  • BGK

Fatalna sytuacja finansowa szpitala w Grudziądzu. Miasto za mało wspiera?

  • aw    30 października 2015 - 19:55
Fatalna sytuacja finansowa szpitala w Grudziądzu. Miasto za mało wspiera?

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu (fot.bieganski.org)

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu potrzebuje pilnej pomocy władz miasta i restrukturyzacji - alarmuje NIK. Zadłużenie sięgnęło już prawie pół miliarda zł, a większość nieruchomości szpitala jest obciążona hipoteką.
Najwyższa Izba Kontroli ostrzega, że bez rzetelnego wdrożenia programu restrukturyzacji oraz pomocy władz Grudziądza szpital nie będzie mógł samodzielnie funkcjonować. Zwraca także uwagę na ryzyko przejęcia części majątku szpitala przez wierzycieli.

Dostępność do usług medycznych zagrożona

 Izba podkreśla , że jest to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Kłopoty szpitala mogą skutkować ograniczeniem dostępności do usług medycznych mieszkańcom Grudziądza i wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego.

Na wysoki stan zadłużenia szpitala złożyły się przede wszystkim sfinansowana pożyczkami i kredytami o wartości ponad 200 mln zł budowa szpitala, prowadzona w latach 1985-2014. Każdorazowo przy pogarszaniu się sytuacji finansowej placówki zaciągano kolejne pożyczki, coraz wyżej oprocentowane i niejednokrotnie wyłącznie na spłatę wcześniejszych długów. Doprowadziło to do wzrostu kosztów finansowych pożyczek i kredytów.

Miasto za mało wspiera szpital

NIK ocenia, że szpital nie ma wystarczającego wsparcia ze strony Miasta Grudziądz jako podmiotu tworzącego, jak również Rady Społecznej Szpitala. Zadania miasta w zakresie nadzoru nad szpitalem nie zostały skutecznie przydzielone odpowiednim komórkom organizacyjnym Urzędu Miejskiego. O wnioskach z kontroli w grudziądzkim szpitalu Izba powiadomiła też prezydenta Grudziądza.

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski poinformował NIK m.in. o tym, że przekazał 10 mln zł na pokrycie strat szpitala za 2014 r. Powołał też specjalny zespół, który będzie nadzorował wykonanie programu restrukturyzacji szpitala. Utworzył także zespoły kontrolne (w tym składające się z miejskich radnych) do oceny bieżącej sytuacji placówki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.