PARTNER PORTALU
  • BGK

FBI o korupcji w polskich szpitalach

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    24 października 2013 - 08:51
FBI o korupcji w polskich szpitalach

Katowicka prokuratura prowadzi największe w kraju śledztwo w sprawie korupcji w służbie zdrowia.
Dwoje byłych pracowników firmy Stryker Polska potwierdziło informacje FBI o tym, że koncern miał fundusz łapówkowy. Pod zarzutem korupcji zatrzymano w Łodzi dyrektor jednego z najlepszych szpitali.

Materiały przysłało do Polski FBI - pisze „Gazeta Wyborcza". Agenci Biura w USA natknęli się na korespondencję mailową pracowników Stryker Polska. Koncern Stryker Corporation to lider na rynku ortopedycznym. Oferuje materiały do rekonstrukcji stawów, zespalania kości, stabilizacji kręgosłupa oraz implanty.

Z maili przechwyconych przez FBI wynikało, że w firmie istniał fundusz łapówkowy. Przedstawiciele koncernu mieli wygrywać w Polsce przetargi, bo korumpowali ordynatorów i dyrektorów szpitali. Śledztwem objętych jest ponad 50 szpitali.

We wtorek oficerowie z wydziału do walki z korupcją śląskiej policji zatrzymali Bożenę W. To dyrektor dwóch łódzkich szpitali - im. Karola Jonschera i Henryka Jordana.

Teraz W. jest podejrzana o korupcję. Prokuratura twierdzi, że ma dowody na przyjęcie 22 tys. zł łapówki oraz kosmetyków.

Według śledczych w przypadku W. Stryker nie dał łapówek za rozstrzyganie przetargów, tylko za przyspieszenie płatności za dostarczony towar - informuje „Gazeta Wyborcza".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • a, 2013-10-24 14:35:49

    Czy firma stryker ma jeszcze prawo działalności w Polsce?
  • Jodek Mordka, 2013-10-24 14:35:02

    Napiszcie lepiej kto nie bierze ŁAPÓWEK. JA BO NIE MAM SKĄD. W jednej z gazet przeczytałem, że w którymś mieście w Polsce sędzia orzekł, że prezent wartości ok.24 tys. (ocieplenie domku) to nie łapówka tylko czy jak to określił mało szkodliwy. Innego zdania byli śledczy i sprawa poszła do innego s...ądu do ponownego rozpatrzenia.  rozwiń