PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowanie opieki zdrowotnej. Senat nie wziął pod uwagę zdania opozycji

  • PAP/KDS    6 grudnia 2017 - 10:09
Finansowanie opieki zdrowotnej. Senat nie wziął pod uwagę zdania opozycji
W 2018 roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc. (fot. pixabay.com)

Nie będzie szybszego wzrostu nakładów na służbę zdrowia. Senatorowie bez poprawek przegłosowali nowelizację ustawy, w ramach której poziom nakładów publicznych na opiekę zdrowotną ma stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 roku.
Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opowiedziało się 54 senatorów, nikt nie był przeciw, 24 wstrzymało się od głosu.

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w tej sprawie odbyło się 29 listopada. Komisja wniosła wówczas o przyjęcie ustawy bez poprawek, natomiast mniejszość komisji zgłosiła wniosek o dojście do finansowania służby zdrowia na poziomie 6 proc. PKB już w roku 2021. PO chciała także, by "w latach 2018-2021 środki na finansowanie ochrony zdrowia corocznie zwiększały się o kwotę w wysokości nie niższej niż 6,7 mld zł".

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB w 2025 r. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc.

Sejm uchwalił te zmiany na posiedzeniu 24 listopada. Mają one na celu poszerzenie dostępu do leczenia i rehabilitacji finansowanych ze środków publicznych.

Dodatkowe pieniądze w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie pewnych grup świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być m.in. te zabiegi i konsultacje, do których są najdłuższe kolejki.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.