PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowanie szpitali: Kredyt obrotowy, kredyty inwestycyjne

  • Bartosz Dyląg    30 marca 2015 - 12:00
Finansowanie szpitali: Kredyt obrotowy, kredyty inwestycyjne

Nie każdy bank jest w stanie zrozumieć specyfikę finansów szpitala - zauważa Tomasz Tycner, dyrektor oddziału BGK w Zielonej Górze.

– Szpitale najczęściej chcą z nami rozmawiać o finansowaniu inwestycji, modernizacji budynków czy wyposażenia medycznego po to, by konkurować na rynku – wyjaśnia Tomasz Tycner, dyrektor oddziału BGK w Zielonej Górze.
Z punktu widzenia banku, jakie są podstawowe problemy szpitali?

Tomasz Tycner, dyrektor oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego w Zielonej Górze: – Priorytetem dla szpitali jest leczenie obywateli. Muszą jednak przy tym pamiętać o ekonomii. Koncentrują się na ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców, ale jednocześnie chcą się rozwijać.

Warto zauważyć, że mijają lata, w których szpitale były mocno zadłużone, coraz częściej mamy do czynienia z myśleniem wybiegającym w przyszłość. Nie jest to do końca proste, bo ciągle finansowanie szpitali jest na stosunkowo niskim poziomie.

Rośnie świadomość, że za pacjentem idą pieniądze. Najczęściej szpitale chcą z nami rozmawiać na temat finansowania inwestycji – modernizacji budynków czy wyposażenia medycznego po to, by konkurować na rynku medycznym.

Tutaj otwiera się pole do popisu dla banków.

– Tak. Szpitale rzadko mogą sfinansować ze swoich środków tak duże inwestycje. Nie każdy jednak bank rozumie specyfikę finansów szpitala. Często ich przychody pochodzą z tzw. nadwykonań. Szpital w pewnym momencie może wykazywać stratę, która zostaje pokryta na początku kolejnego roku.

Jakie formy finansowania proponujecie szpitalom?

– Oferujemy dwa podstawowe produkty finansowe. Pierwszym jest kredyt obrotowy przeznaczony na bieżącą działalność szpitali, poprawę płynności. Pozwala on szpitalom płynnie zarządzać finansami, bo nie zawsze płatności z NFZ czy od pacjentów są w pełni skorelowane z terminami zobowiązań.

Produkt ten jest o tyle ciekawy, że uruchamiany jest bezpośrednio przez szpital za pośrednictwem aplikacji internetowej. Szpital uruchamia sobie środki w takiej wysokości, jakiej potrzebuje, a na koniec miesiąca ten kredyt spłaca. Średnie wykorzystanie kredytu jest więc mniejsze, niż gdyby szpital miał przez cały czas uruchomiony kredyt obrotowy w pełnej kwocie, a to powoduje, że takie rozwiązanie jest tańsze.

Drugim produktem są kredyty inwestycyjne. Mamy możliwość udzielania szpitalom kredytów na długie okresy, dopasowane do ich potrzeb.

Na jakich warunkach finansowanie jest udzielane?

– BGK pełni rolę państwowego banku rozwoju, ale jak każdy bank podlega regulacjom sektora finansowego. Prawo bankowe stanowi, że jeśli szpital nie spełnia warunków w zakresie zdolności kredytowej, finansowanie może być uruchomione pod warunkiem specjalnego zabezpieczenia, np. poręczenia samorządu.

Warto podkreślić, że dla większości szpitali warunki cenowe są parametrem drugorzędnym. Istotniejsza jest możliwość uzyskania finansowania dopasowanego do ich potrzeb.

Dla szpitali ważne jest, by zrozumieć ich specyfikę, dokumenty, sezonowość, rolę wpływu różnych środków i potrzeb zaciągania kredytów. BGK ma odpowiednie kompetencje, by proponowany produkt finansowy rozwiązywał ich problemy, a nie stanowił dodatkowego obciążenia.KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-03-31 17:40:50

    Dawniej to przedsiębiorstwa Szpitale finansowały, Bo one największy udział W ich działalności miały. Dlaczego dzisiejsza Władza Od tego odstępuje ??? Toć jednak ktoś tych chorych Wyraźnie generuje.