PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowanie w ramach ryczałtu: Zmiany w sieci szpitali od 1 lipca 2018 r.

  • aw/PAP    11 stycznia 2018 - 17:47
Finansowanie w ramach ryczałtu: Zmiany w sieci szpitali od 1 lipca 2018 r.
Prowadzone są analizy na temat świadczeń i procedur, które powinny być, lub nie, finansowane w ramach ryczałtu (fot.pixabay)

Przepisy dot. sieci szpitali uległy modyfikacji, zostały doprecyzowane i będą jeszcze zmieniane - przekazał wiceminister zdrowia Piotr Gryza. P.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna zapowiedział, że zmiany powinny wejść od pierwszego lipca.
  • Wiceminister i p.o. prezesa uczestniczyli w Warszawie w konferencji "Priorytety w ochronie zdrowia 2018".
  • Andrzej Jacyna przyznał, że od samego początku zakładano, że regulacja będzie wymagała doprecyzowania.
  • Zastrzegł, że trudno już ją całościowo oceniać, bo nie ma jeszcze pełnych raportów za pierwsze trzy miesiące.

"Sprawozdawczość będzie miała miejsce w miesiącu lutym i marcu; zmiany musimy przygotować tak, by wprowadzić je od pierwszego lipca, żeby następny okres rozliczeniowy realizować na zasadach zmienionych przepisów" - powiedział. P.o. prezesa Funduszu zapewnił o otwartości i gotowości do spotkań z każdym środowiskiem, "by wypunktować wady systemu, wprowadzić zmiany, które go poprawią".

Gryza wskazując na dokonane zmiany wyliczał m.in., że zagwarantowanie możliwości korekty ryczałtów w sytuacjach nagłych, a także zdefiniowanie w koszyku świadczeń gwarantowanych porady internistycznej, pediatrycznej i anestezjologicznej.

Wiceminister zauważył ponadto, że w życie weszło rozporządzenie o standardach jakości w diagnostyce laboratoryjnej. "System zaczął tak naprawdę od pierwszego stycznia br., bo elementy stymulacyjne do określonego zachowania podmiotów zaczynają wchodzić w życie dopiero teraz" - ocenił.

Gryza wskazał też, że prowadzone są analizy na temat świadczeń i procedur, które powinny być, lub nie, finansowane w ramach ryczałtu. "Przedmiotem obserwacji jest np. kwestia udarów (…) i oddziałów intensywnej terapii" - powiedział.

Sieć szpitali zaczęła funkcjonować od października 2017 roku. Placówki zakwalifikowane do system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej tzw. sieci mają gwarantowaną umowę z NFZ. Finansowanie świadczeń oparte jest w znacznej mierze na ryczałcie. W zamyśle MZ, wprowadzenie sieci szpitali ma poprawić koordynację leczenia pacjenta i zapewnić lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.