PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowy zastrzyk dla DPS-ów

  • PAP    4 kwietnia 2013 - 17:27
Finansowy zastrzyk dla DPS-ów

Ponad 21,7 mln zł otrzymało siedem małopolskich domów pomocy społecznej na remonty, wyposażenie pomieszczeń rehabilitacyjnych i terapeutycznych, nowoczesne formy terapii i szkolenie pracowników. Z kolei inwestycje i szkolenia personelu, które mają podnieść standardy pobytu w domach pomocy społecznej w woj. lubelskim kosztować będą ok. 18 mln zł.
W czwartek przedstawiciele województwa małopolskiego oraz beneficjenci projektu "Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem" podpisali umowy dotyczące dofinansowania tego przedsięwzięcia prowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Łączna wartość projektów przeznaczonych do dofinansowania ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynosi ponad 21,7 mln złotych, z czego od 62 do 85 proc. to środki szwajcarskie a pozostała kwota to wkład własny samorządów.

Wsparcie zostało przyznane domom pomocy społecznej: w Nowodworzu, Szczyrzycu, Gorlicach (przy ul. Michalusa 14), Nowym Sączu (przy ul. Nawojowskiej 169), w Bobrku oraz w Krakowie (przy ul. Łanowej 41b i Krakowskiej 55).

W ramach przedsięwzięcia w małopolskich DPS-ach powstaną 122 nowe miejsca dla osób wymagających całodobowej opieki oraz nowe, nowocześnie wyposażone pomieszczenia do rehabilitacji i terapii. Środki będą też przeznaczone na podnoszenie kwalifikacji przez personel.

Jak podkreślają przedstawiciele władz województwa, wszystkie nowe miejsca powstaną w domach dla przewlekle psychicznie chorych, bowiem na takie miejsca czeka w Małopolsce najwięcej osób. 91 miejsc powstanie w Krakowie, z czego w 56 w DPS-ie przy ul. Łanowej.

W placówkach, które otrzymały dofinansowanie, planowane jest wprowadzenie nowoczesnych form terapii, m.in. przez sztukę, rzeźbę czy taniec.

W szkoleniach i studiach podyplomowych weźmie udział 585 pracowników z jednostek objętych projektami. Będą zdobywać nowe umiejętności w prowadzeniu terapii, komunikacji z podopiecznymi, a także radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym w pracy.

W budżecie konkursu pozostało prawie 900 tys. zł, co oznacza, że do grona siedmiu placówek może dołączyć jeszcze jedna. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana w najbliższym czasie.

Ok. 18 mln zł będą kosztowały inwestycje i szkolenia personelu, które mają podnieść standardy pobytu w domach pomocy społecznej w woj. lubelskim. 85 proc. kosztów projektu sfinansowanych zostanie z funduszy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W czwartek w Lublinie wręczono symboliczne czeki, opiewające na kwoty dofinansowania, przedstawicielom samorządów i organizacji prowadzących 11 domów opieki, które wygrały konkurs na najlepsze propozycje usprawnień.

"To bardzo potrzebny projekt. Wpłynęło aż 26 wniosków, żeby wszystkie dofinansować potrzebowalibyśmy trzy razy więcej pieniędzy" - powiedziała dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie Aleksandra Warmińska.

Ponad dwa miliony złotych dofinansowania otrzymał samorząd Lublina na rozbudowę Domu Pomocy Społecznej "Kalina" i utworzenie tam specjalistycznego oddziału dla osób z chorobą Alzheimera. Do istniejącego budynku dobudowane zostanie pierwsze piętro, gdzie będą pokoje z łazienkami dla 25 osób. Urządzony zostanie gabinet zabiegowy, gabinety do fizjoterapii, masażu i rehabilitacji.

"W domu tym jest już dzienny ośrodek wsparcia dla osób z chorobą Alzheimera, naszym marzeniem było zbudowanie tam pełnego oddziału. Będzie to pierwsza tego typu specjalistyczna placówka w Lublinie i w całym regionie" - powiedziała wiceprezydent Lublina Monika Lipińska.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: