PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy doradcze pomogą przetrwać szpitalom

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    31 maja 2011 - 07:46
Firmy doradcze pomogą przetrwać szpitalom

Szpitale i samorządy zaczynają korzystać ze specjalistycznych firm doradczych, bo dobrze przeprowadzona restrukturyzacja kosztów wynagrodzeń, zakupu leków i usług daje pokaźne oszczędności.
W średniej wielkości placówce o kontrakcie rzędu 100 mln zł rocznie może przynieść nawet o 30 mln zł lepszy wynik finansowy. Przykładem jest np. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, który podpisał kolejną umowę z firmą AMG Finanse zajmującą się restrukturyzacją szpitali – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.


Szpital miał ponad 100 mln zł długów i przynosił 36 mln zł straty rocznie. Po intensywnych pracach strata spadła do 3 mln zł. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki zmianom organizacji pracy, systemu wynagrodzeń oraz zasad zakupu leków.

Podobny efekt uzyskano w szpitalu MSWiA w Opolu, który planowano zlikwidować, a który teraz zamiast strat przynosi zyski. Aby mieć oszczędności potrzeba jednak zdeterminowanego menedżera i wsparcia organów właścicielskich, czyli zwykle samorządu.

Na świecie korzystają z takich usług dość często. U nas wciąż doradztwo raczkuje, ale zaczyna się to zmieniać. Np. pomorski urząd marszałkowski konsultuje plany przekształceń szpitali z Ernst & Young.

Na rynku audytów i pomocy w zakupach grupowych pojawia się też giełdowa spółka Magellan oferująca szpitalom m.in. pożyczki i leasing. Firmy podpowiadają np. kiedy przetarg na leki rozpisać hurtowo, aby osiągnąć efekt skali, a kiedy na raty, by wzięło w nim udział więcej dostawców.

Zazwyczaj firmy za swoje usługi biorą rocznie 10 procent z zaoszczędzonych pieniędzy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.