PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze norweskie na zdrowie

  • GK    9 stycznia 2013 - 12:03
Fundusze norweskie na zdrowie

Dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych oraz ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu to cele funduszy norweskich i EOG w zakresie ochrony zdrowia.
W ramach programów zdrowotnych będzie można sfinansować m.in.: zakup sprzętu medycznego, modernizację placówek medycznych, realizację programów promocji i profilaktyki zdrowotnej.

W przypadku obu programów operatorem będzie ministerstwo zdrowia. To ono będzie odpowiedzialne za nabór wniosków, wybór projektów i monitoring ich realizacji.

Program będzie wspierał projekty inwestycyjne dotyczące poprawy zdrowia publicznego w obszarach: poprawa opieki perinatalnej, dostosowanie opieki zdrowotnej w celu sprostania potrzebom szybko rosnącej populacji osób przewlekle chorych i niesamodzielnych oraz osób starszych, profilaktyka chorób nowotworowych.

Konkurs będzie skierowany do podmiotów prowadzących działalność leczniczą i świadczących usługi zdrowotne finansowane ze środków publicznych, akademii medycznych, instytucji badawczych z sektora zdrowia, domów pomocy społecznej. Na inwestycje z sektorze zdrowia przeznaczono kwotę blisko 52 mln euro.

W IV kwartale 2013 r. planuje się ogłoszenie naboru na projekty „miękkie", ukierunkowane na ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu. Projekty mogą dotyczyć opracowania programu promocji i profilaktyki zdrowotnej dla społeczności lokalnych w oparciu o rozwiązania systemowe wypracowane w ramach projektu predefiniowanego.

Nabór będzie skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Łączna kwota przeznaczona dla naboru to ponad 15 mln euro.


Realizacja programu rozpocznie się od wdrożenia projektu predefiniowanego Zmniejszanie społecznych nierówności w zdrowiu. Efektem przedsięwzięcia będą: strategia międzysektorowa, mająca na celu zmniejszanie społecznych nierówności w zdrowiu, oraz modele oceny potrzeb zdrowotnych i programów promocji zdrowia oraz profilaktyki zdrowotnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.