PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze unijne dla szpitali w Wielkopolsce wesprą chirurgię Da Vinci

  • PAP/PSZ    5 stycznia 2018 - 13:50
Fundusze unijne dla szpitali w Wielkopolsce wesprą chirurgię Da Vinci
Operacja z wykorzystaniem robota Da Vinci. (fot. Master Video / Shutterstock.com)

Ponad 75 mln zł z funduszy unijnych trafi do wielkopolskich szpitali. Dzięki tym środkom zakupiony zostanie m.in. pierwszy w regionie system do chirurgii robotowej Da Vinci. Z jego pomocą w Wielkopolskim Centrum Onkologii będzie wykonywanych rocznie około 400 zabiegów.




  • Robot Da Vinci jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie medyczny system robotowy na świecie.
  • Robot chirurgiczny to znacząco udoskonalona wersja laparoskopii.
  • Wielkopolskie Centrum Onkologii będzie pierwszą placówką w regionie, która otrzyma taki sprzęt.

Dofinansowanie na realizację projektów otrzymało 16 wielkopolskich placówek. Łączna suma projektów to ponad 105 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 75 mln zł.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał 5 stycznia umowy z częścią beneficjentów. Jak powiedział, "potrzeby w placówkach opieki zdrowotnej są właściwie nieustające i staramy się je zaspokajać zarówno z budżetu województwa, jak i korzystając z funduszy Unii Europejskiej".

"Dofinansowanie zostało przyznane projektom naszych szpitali wojewódzkich, wysokospecjalistycznych i projektom szpitali powiatowych, jak również podmiotów, które na rynku medycznym funkcjonują, a są np. podmiotami prywatnymi - one też mają prawo sięgnąć po te środki. Wszystkie projekty skupiły się głównie na wyposażeniu w nowoczesny sprzęt medyczny, od tak wyrafinowanych urządzeń jak robot chirurgiczny Da Vinci" - poinformował marszałek.

Czytaj także: Wydano 58 mln zł na elektroniczny system, a pacjenci i tak stoją w kolejkach

System do chirurgii robotowej Da Vinci dzięki dofinansowaniu zamierza zakupić Wielkopolskie Centrum Onkologii. Robot Da Vinci to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie medyczny system robotowy na świecie, wspomagający operacje chirurgiczne. Jak wyjaśnił dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki, ten system charakteryzuje się niezwykłą precyzją i małą inwazyjnością. Wielkopolskie Centrum Onkologii będzie pierwszą placówką w regionie, która będzie dysponowała takim sprzętem.

"Jak wynika ze statystyk, na świecie przy pomocy chirurgii robotowej dominują zabiegi w zakresie chirurgii ginekologicznej i urologicznej - to jest przeważająca większość. Również dynamicznie rozwija się ta chirurgia w zakresie nowotworów głowy i szyi, oraz w zakresie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. To taka główna pula zabiegów, jakie mogą być wykonywane przy pomocy tego urządzenia" - wyjaśnił.

"Robot chirurgiczny to znacząco udoskonalona wersja laparoskopii (…) i dodatkowo cała skomputeryzowana machina, która precyzyjnie przenosi ruchy palców chirurga, który siedzi obok i widzi na ekranie zwizualizowany cały obszar operacyjny, i który przy pomocy ruchów palców manipuluje wewnątrz ciała tymi pięcioma ramionami. Przekłada się to na większą precyzję, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko powikłań i tym samym - bezpieczniejszą chirurgię" - dodał.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał także środki unijne z WRPO 2014+ na projekt Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii zakładający modernizację Szpitala w Ludwikowie i powstanie oddziału onkologii "jednego dnia", w którym pacjent przebywa do 24 godzin. Sprzęt i wyposażenie medyczne zakupią także szpitale w Poznaniu i Chodzieży. Pieniądze z UE na realizację projektów trafiły także do Wojewódzkich Szpitali Zespolonych w Lesznie, Kaliszu i Koninie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.