PARTNER PORTALU
  • BGK

Fuzja renomowanych szpitali

  • Rynek Zdrowia (PW, PAP)    1 października 2012 - 09:32
Fuzja renomowanych szpitali

Zarząd Województwa Śląskiego podjął uchwałę o połączeniu Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich ze Śląskim Szpitalem Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym w Ustroniu.
– Chodzi nam o konsolidację wynikającą z przesłanek medycznych, a nie ekonomicznych – wyjaśnił odpowiedzialny za ochronę zdrowia wicemarszałek Mariusz Kleszczewski, dodając, że oba szpitale są w dobrej kondycji finansowej.

Po połączeniu obie znane i cieszące się renomą wśród pacjentów lecznice mają mieć około 600 łóżek i zatrudnić około 900 pracowników. W jednym dużym szpitalu ma być realizowane kompleksowe leczenie – od zabiegów operacyjnych, po rehabilitację.

Uchwałę w sprawie fuzji podjął zarząd województwa śląskiego, który jest organem założycielskim obu placówek. Poinformował o tym w piątek (28 września) wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić Sejmik Województwa Śląskiego, a zaopiniować – związki zawodowe i rady społeczne obu szpitali.

– Samorządy powinny dziś myśleć o takim organizowaniu ochrony zdrowia, by pacjent nie czuł się zagubiony w systemie, ale miał zapewnioną ciągłość świadczeń. Chcemy odejść w ortopedii i rehabilitacji od modelu organizacyjnego, który doprowadza do fragmentaryzacji rynku usług medycznych – przekazał nam wicemarszałek.

Jak dodał, chodzi o stworzenie ścieżki, od zabiegu operacyjnego po rehabilitację, która będzie czytelna dla pacjenta i zapewni jak najlepsze wyniki leczenia prowadzonego przez zespół specjalistów, którzy wzajemnie przekazują sobie chorego.

– Obecnie brakuje ciągłości terapii – pacjent wychodzi ze szpitala po udanej operacji, ale nie wie, co dalej, dokąd się udać na rehabilitację. A wiadomo przecież, że w dziedzinie ortopedii nawet najbardziej udana operacja bez rehabilitacji nie gwarantuje powrotu do pełnej sprawności – powiedział wicemarszałek.

<!-- pagebreak //-->

Dr Bogdan Koczy, dyrektor słynnej piekarskiej “urazówki” przekonuje, że taki model leczenia sprawdza się w uzyskujących dobre wyniki szpitalach urazowych w innych krajach Unii. Wiele ośrodków ortopedyczno-traumatologicznych posiada w promieniu 100 kilometrów szpitale rehabilitacyjne, gdzie po operacjach kierowani są pacjenci. Dystans dzielący dwa ośrodki – w Piekarach i Ustroniu, to dokładnie 102 kilometry.

Po połączeniu obie jednostki zachowają swoją tożsamość. Kadra medyczna obu placówek jest kompatybilna, to uzupełniające się specjalności – powiedział dr Koczy. Zaznaczył, że dzieląca szpitale odległość nie stanowi problemu w skutecznym zarządzaniu.

– Najistotniejsze jest to, że pacjent będzie leczony zespołowo i otrzyma we wskazanym miejscu zlecone zabiegi rehabilitacyjne – podkreślał. Wyjaśnił, że oba ośrodki wypracują algorytmy postępowania przy przekazywaniu pacjentów.

Więcej na ten temat tutaj.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.