PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Nowy tomograf, dokładniejsze badanie, niższe promieniowanie

  • PAP/JS    14 czerwca 2017 - 20:12
Gdańsk: Nowy tomograf, dokładniejsze badanie, niższe promieniowanie
Tomograf komputerowy w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie. Fot. materiały prasowe szpitala

Dokładniejsze badanie serca i naczyń wieńcowych oraz ograniczenie do minimum dawki promieniowania zapewnia nowy tomograf w szpitalu specjalistycznym na gdańskiej Zaspie. Tylko w tym roku szpital planuje wykonać ok. 10 tysięcy badań.
• Na zakup tomografu komputerowego szpital otrzymał ponad 2 mln zł z Ministerstwa Zdrowia, z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

• Samorząd województwa pomorskiego przekazał na ten cel prawie 1,7 mln zł. 

W środę (14 czerwca) w szpitalu specjalistycznym na Zaspie w Gdańsku uroczyście otwarto pracownię tomografii komputerowej, w której działa nowy tomograf. Urządzenie będzie wykorzystywane m.in. do badania dzieci i pacjentów z chorobami onkologicznymi.

Prezes spółki Copernicus, w skład której wchodzi m.in. szpital na Zaspie, Dariusz Kostrzewa powiedział, że dzięki nowemu urządzeniu placówka "zdecydowanie poprawiła możliwości diagnozowania, głównie wad serca, zaburzeń krążenia wieńcowego". "Taki aparat był nam bardzo potrzebny, bo w szpitalu funkcjonuje oddział kardiochirurgii dziecięcej, gdzie wykonywane są zabiegi naprawcze zastawek" - wyjaśnił.

Powiedział, że aparat będzie też wykorzystywany do diagnostyki chorób nowotworowych. "W strukturze spółki funkcjonuje Wojewódzkie Centrum Onkologii i diagnostyka onkologiczna stała się dla nas jedną z kluczowych działalności" - dodał prezes.

Poinformował, że szpital na nowym urządzeniu planuje zrobić tylko w tym roku ok. 10 tysięcy badań. Aparat, którym dziennie można wykonać ok. 30 badań, jest wykorzystywany w szpitalu od około miesiąca.

Nowoczesny tomograf komputerowy Revolution EVO zastąpił wykorzystywany od 13 lat aparat, na którym wykonano prawie 117 tys. badań. Nie można było nim zbadać np. serca, a badania pediatryczne były utrudnione. Nowy aparat umożliwia badanie dzieci, z uwzględnieniem wieku i masy małego pacjenta, z dostosowaniem odpowiedniej dawki promieniowania.

Jak poinformował urząd marszałkowski, nowe urządzenie jest 64-rzędowe, umożliwia uzyskanie 128 warstw podczas jednego obrotu lampy. Ma zmniejszoną dawkę promieniowania, jaką pochłania pacjent w trakcie badania, przy zachowaniu wykrywalności niskiego kontrastu.

Tomograf posiada też nowoczesne oprogramowanie służące m.in. do wykrywania małych zmian w płucach oraz w jelicie grubym za pomocą wirtualnej kolonoskopii.

Aparat będzie wykorzystywany do diagnozowania pacjentów szpitalnych, w niewielkim stopniu pacjentów ambulatoryjnych. "Z pewnością nie będziemy na nim wykonywać badań komercyjnych, więc będzie niewielki postęp, jeśli chodzi o skrócenie kolejki oczekujących na badanie" - dodał Kostrzewa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.