PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Odnowione dwa oddziały pediatryczne w szpitalu Kopernika

  • PAP/JL    30 września 2015 - 07:41
Gdańsk: Odnowione dwa oddziały pediatryczne w szpitalu Kopernika
6 mln zł kosztowała modernizacja dwóch oddziałów pediatrycznych szpitala im. Kopernika. Fot. Pixabay.com

Dwa kliniczne oddziały pediatryczne otwarto po modernizacji 29 września w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku.
Wyremontowane pomieszczenia wyposażono m.in. w nowoczesne systemy do monitorowania stanu dzieci i powiadamiania personelu.

Modernizacja objęła Kliniczny Oddział Pediatrii i Kliniczny Oddział Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pierwszy z oddziałów został wyposażony w 20 łóżek, drugi – w 24 łóżka. W 2014 roku na oba oddziały przyjęto łącznie ponad 3,2 tys. pacjentów.

Prace na obu oddziałach sfinansowane zostały z funduszy państwowych oraz pieniędzy pomorskiego samorządu. Całkowita wartość robót wyniosła ponad 6 mln zł.

Prace polegały na gruntownym remoncie i przebudowie oddziałów ulokowanych na powierzchni 1,4 tys. mkw. Wyremontowane sale chorych zostały wyposażone w – zamontowaną w dużej mierze na stałe na ścianach, aparaturę monitorującą różne funkcje życiowe małych pacjentów. Informacje zbierane przez aparaturę są przekazywane do centrów monitorowania.

W salach zamontowano także nowoczesny system komunikacji: w nagłej potrzebie pacjenci lub ich rodzice mogą komunikować się z personelem medycznym przez zamontowane przy łóżkach domofony. Personelowi do szybkiej komunikacji służyć będą przenośne telefony, które odezwą się też w momencie uruchomienia sygnałów alarmowych w salach chorych. Wszystkie sale mają też łazienki (najczęściej jedną wspólną dla dwóch sal).

Z uwagi na małych pacjentów, dla których przeznaczone są oddziały, korytarze oraz sale zostały ozdobione wielkoformatowymi rysunkami nawiązującymi do kosmosu. Każda z sal, poza numerem zyskała też nazwę: na oddziale znaleźć można np. pokój „Przyjaźń”, „Morski” czy „Słoneczny”. Jest też sala socjalna dla personelu oraz pokój dla rodziców, w którym mogą w spokoju zjeść czy napić się czegoś.

Oba oddziały są pod opieką merytoryczną Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i zostały wyposażone w sale dydaktyczne, które służyć będą studentom tej uczelni.

Szpital im. Mikołaja Kopernika (przed laty – szpital wojewódzki) jest jedną z największych placówek leczniczych na Pomorzu. Przed kilkoma dniami w szpitalu oddano do użytku zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy – największy tego typu oddział w województwie. SOR ma powierzchnię ok. 3,5 tys. m kw. i tylko w ub. roku przyjął prawie 77 tys. pacjentów.

Sfinansowana m.in. z unijnej dotacji, warta ponad 10 mln zł., modernizacja pozwoliła m.in. utworzyć odrębny SOR dla dorosłych i dla dzieci. Powstała też sala dla osób oczekujących na wynik badań oraz sala konsultacyjna, w której pięciu specjalistów od razu może przeprowadzić badanie. Nowy SOR wyposażono też w ponad 170 sztuk sprzętu medycznego, m.in.: defibrylatory, reduktory ssania, łóżka oraz respiratory.

W ramach projektu personel SOR ma być przeszkolony z psychotraumatologicznej pomocy interwencyjnej, podstaw języka migowego, pomocy przedlekarskiej i organizacji systemu ratownictwa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.