PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk podpisał umowy na realizację in vitro. Pary mogą zgłaszać się do programu

  • KDS    27 października 2017 - 14:43
Gdańsk podpisał umowy na realizację in vitro. Pary mogą zgłaszać się do programu
W Gdańsku miejski program invitro będą realizowały trzy kliniki (fot. UM Gdańsk)

W piątek (27.10) Urząd Miasta w Gdańsku podpisał umowy z trzema klinikami na realizację miejskiego programu in vitro. Pary zainteresowane skorzystaniem ze wsparcia, już mogą się zgłaszać.
• W piątek (27.10) gdański magistrat podpisał umowy na realizację miejskiego programu in vitro. 

• Na wsparcie par, które mają problem z zajściem w ciążę, samorząd przeznaczy 1,1 mln złotych rocznie.

• Specjaliści szacują, że problem z płodnością dotyczy w Gdańsku 720 par, średnio - tak jak w całej Polsce - jest to od 12 do 15 proc. gdańszczan.

 

- Samorząd wyręcza rząd, który nie wsłuchuje się w głos obywateli - tak podpisanie umów skomentował Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Jak zaznaczał Gdańsk przywrócił dla mieszkańców procedurę, z której wycofał się rząd. - Jest to sytuacją rzadką i nienormalną, bo to rząd powinien realizować procedury medyczne, które mają znaczenie dla rozwoju demograficznego kraju - podkreślał Adamowicz.

Podkreślił, że dając taką możliwość, miasto nikogo nie zmusza do korzystania z niej. - To jest wolny wybór. Nie wolno ludziom mówić, co mają robić, a czego nie. Każdy w swoim sumieniu decyduje, czy chce zastosować tę metodę. Wiemy, że setki praktykujących katolików skorzystało z niej i cieszy się z upragnionego potomstwa. Nie bądźmy sumieniami wszystkich mieszkańców. Samorząd jest także od tego, aby dawać równe szanse - komentował Adamowicz. Podziękował też miejskim radnym, którzy byli inicjatorami i ten projekt prowadzili.

Jednym z nich był Piotr Borawski, który nie ukrywał, że uruchomienie miejskiego programu nie było prostym zadaniem. - Były osoby, które rzucały nam administracyjne kłody pod nogi. Dzisiaj jednak jesteśmy w miejscu, w którym możemy udostępnić ten program - mówił radny. 

Z kolei Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent miasta podkreślała, że miejski program to nie tylko sama procedura medyczna. - To także procedura psychologiczna, wsparcie wielopoziomowe w czasie okresu długiego oczekiwania na dziecko - wyjaśniała. Jak dodawała, wsparcie psychologiczne dla wielu osób jest bardzo ważne. 

Konkurs wygrały następujące kliniki: Invimed - Europejskie Centrum Macierzyństwa, Kliniki i Laboratoria Medyczne INVICTA oraz Klinika Gameta Gdynia Centrum Zdrowia Spółka.

Miasto zakłada, że w 2017 roku uda się zrealizować 102 zabiegi, a w latach 2018 – 2020 – po 211 zabiegów. Budżet programu to 1,1 mln złotych rocznie.

Przypomnijmy, program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska to wspólna inicjatywa prezydenta Pawła Adamowicza i Klubu Radnych PO. Prace nad nim rozpoczęły się w listopadzie 2016, kiedy to wystartował zespół przygotowujący założenia programu. W jego skład wchodzili m.in. miejscy radni, lekarze specjaliści i inni fachowcy, którzy zajmują się tematyką in vitro.

Program zawiera trzy moduły: część edukacyjną i wsparcia psychologicznego, a także moduł trzeci – dotyczący dofinansowania procedur in vitro. Z dofinansowania skorzystać będą mogły osoby, które płacą podatki w Gdańsku, zarówno pary formalne jak i nieformalne. Pomoc skierowana jest do kobiet w wieku 25-40 lat (warunkowo do 42 lat) oraz osób z chorobami nowotworowymi (w tym przypadku od 18 lat). Maksymalnie miasto dofinansuje trzy próby.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.