PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: wojewoda pomorski nie miał zastrzeżeń do projektu in-vitro. Pierwsze dofinansowania już jesienią

  • KDS    11 lipca 2017 - 12:27
Gdańsk: wojewoda pomorski nie miał zastrzeżeń do projektu in-vitro. Pierwsze dofinansowania już jesienią
Gdańsk to kolejne miasto, które wprowadza dofinansowanie do zabiegów in vitro dla par (fot. pixabay.com)

W poniedziałek (10 lipca) minął termin, do którego wojewoda pomorski mógł uchylić uchwałę lub wnieść zastrzeżenia do " Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska w latach 2017 - 2020". - Takie uwagi do Rady Miasta Gdańska nie wpłynęły, zatem oficjalnie możemy potwierdzić, że Gdańsk rozpoczyna realizację uchwały - poinformowali we wtorek (11 lipca) urzędnicy.
Oznacza to, że już w lipcu ogłoszone zostaną konkursy zarówno na część edukacyjną i profilaktyczną programu, jak i procedury medyczne w nim zawarte. Jesienią pierwsze pary będą mogły skorzystać ze wsparcia przy wykonaniu zabiegu in vitro.

Z programu będą mogły skorzystać zarówno małżeństwa, jak i pary żyjące w związku nieformalnym, które płacą w Gdańsku podatki. Dofinansowanie wyniesie do 5 tys. złotych (do 80 proc. kosztu) do każdej z trzech możliwych w programie prób. W sumie każda z par będzie mogła otrzymać 15 tys. zł wsparcia.

Miasto na ten cel przeznaczy 1,1 mln złotych rocznie. Kwota ma pozwolić na wykonanie 200 procedur. Zaś 100 tys. zł wyda na promocję programu.

Autorami programu są radni Klubu PO w Radzie Miasta Gdańska oraz Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Zaś sama decyzja o wsparciu finansowym par mających kłopot z płodnością jest odpowiedzią samorządu na wycofanie się obecnego rządu z ministerialnego programu refundowania kosztów zabiegu in vitro, który zakończył się w czerwcu 2016 roku.

- Trzeba w kwestii in vitro wyręczyć rząd centralny, który z powodów ideologicznych odstąpił od dofinansowania tej procedury - tak decyzję miasta tłumaczył Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Jestem przeciwny zrzucaniu przez rząd na samorządy terytorialne nowych zadań, ale bez wątpienia problem niemożności posiadania własnych dzieci i szukania ratunku w in-vitro jest zadaniem, którego trzeba się podjąć.

Gdańsk to kolejne miasto, które finansowo wspiera rodziny mające problem z zajęciem w ciąże. W Łodzi w 2016 roku na dofinansowanie zabiegów in vitro przeznaczyło aż milion złotych. Z kolei w Częstochowie miasto zdecydowało się zwiększyć w 2017 roku pulę środków w programie in vitro. Pary mogły liczyć na 5 tys. dofinansowania, a nie 3 tys. jak w latach ubiegłych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.