Gdzie się leczą pacjenci z województwa łódzkiego?

  • Rynek Zdrowia/Dziennik Łódzki
  • 19-02-2013
  • drukuj
W zeszłym roku na leczenie pacjentów z województwa łódzkiego w innych regionach kraju łódzki oddział NFZ wydał 264 mln zł. Najczęściej pomocy lekarskiej szukano w szpitalach w województwie mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim, opolskim i wielkopolskim.
Gdzie się leczą pacjenci z województwa łódzkiego?

Wyjeżdżano na operacje kardiologiczne, rehabilitację kardiologiczną i operację zaćmy, na którą w Łodzi czeka się latami. Z danych Łódzkiego OW NFZ wynika, że duża część pacjentów woli się leczyć gdzie indziej. Najwięcej chorych wyjeżdża na leczenie kardiologiczne do Warszawy, Katowic, Zabrza, a nawet Opola i Poznania. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią skierniewiczanie.

Dlaczego? Powodem jest brak pracowni kardiologii inwazyjnej w skierniewickim szpitalu. Chorzy po zawale najczęściej są wożeni do Grodziska Mazowieckiego, bo jest najbliżej. Taka sama sytuacja była przez lata w powiecie radomszczańskim. Tam oddział kardiologii inwazyjnej powstał dopiero w 2011 roku.

Innym słabym punktem służby zdrowia w Łódzkiem jest też rehabilitacja kardiologiczna. Długie kolejki odstraszają pacjentów. Ci szukają pomocy gdzie indziej. Na rehabilitację najczęściej wyjeżdżają do szpitali w woj. śląskim, mazowieckim, małopolskim, opolskim, a nawet kujawsko-pomorskim.

Podobnie jest w przypadku operacji usunięcia zaćmy oraz wstawienia endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego. Są to zabiegi, na które ustawiają się najdłuższe kolejki.

Z kolei leczenie pacjentów z innych województw w szpitalach w Łódzkiem kosztowało tylko 120 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE