Gdzie te położne?

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 07-09-2011
  • drukuj
Zdaniem inspektorów NIK fachowa opieka położnych nad kobietami często pozostaje tylko na papierze.
Gdzie te położne?
46 proc. pacjentek przychodni nie znało adresu i telefonu położnej, a ponad 64 proc. nigdy nie skorzystało z jej usług. – pisze „Rzeczpospolita.

Według NIK to wina systemu, który nie gwarantuje celowego i oszczędnego wydawania publicznych pieniędzy. NFZ na opiekę sprawowaną przez położne wydaje rocznie 260 mln zł.

Aż 85 proc. środków z Narodowego Funduszu Zdrowia to wynagrodzenie „za gotowość” położnej, a tylko 15 proc – za wykonaną i udokumentowaną pracę.

W latach 2009-2010 w kraju z opieki położnych skorzystały zaledwie 4 tysiące kobiet po operacjach ginekologicznych. Na jedną kobietę objętą opieką pooperacyjną przypadały dwie wizyty położnej. Według NIK to stanowczo za mało.

Również dostęp do opieki położniczej jest nierównomierny. W woj. opolskim opieką położnych objęto niewiele ponad połowę ubezpieczonych kobiet i noworodków, głównie z powodu braku kadry. Dużo lepszy dostęp do położnej mają mieszkanki dużych miast niż wsi – informuje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE