PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice: To koniec chirurgii w „szpitalu wojskowym”

  • 24gliwice.pl    20 października 2016 - 11:53
Gliwice: To koniec chirurgii w „szpitalu wojskowym”
Trudna sytuacja w Szpitalu Miejskim nr 4 przy ul. Zygmunta Starego w Gliwicach (fot.24gliwice.pl)

• Trudna sytuacja w Szpitalu Miejskim nr 4 przy ul. Zygmunta Starego w Gliwicach. Od 1 listopada pracę zawiesza oddział chirurgii ogólnej.
• Dla pacjentów oznacza to, konieczność sięgania po pomoc w Gliwickim Centrum Medycznym lub poza granicami miasta.
– Lekarze złożyli wypowiedzenia, powiedzieli, że nie będą pracować za takie pieniądze – przyznaje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. – Dyrekcja szpitala podejmowała próby porozumienia, ale nie udało się wypracować stanowiska, które satysfakcjonowałoby każdą ze stron – dodaje.

Lekarze możliwość zwolnienia sygnalizowali już kilka tygodni temu.

– Otrzymaliśmy taką informację we wrześniu na Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej – mówi Zbigniew Wygoda, lekarz i gliwicki radny.

– Prezes Marian Jarosz, przyznawał, że nie ma wystarczającej liczby chirurgów i będzie próbował skoncentrować „chirurgię” na terenie Gliwickiego Centrum Medycznego przy ul. Kościuszki – mówi Ewa Potocka, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej.

Chirurdzy oprócz kwestii finansowych wskazywali też na brak zabezpieczeń na dyżurach – często pracowali z niewystarczającą liczbą personelu, bez możliwości ewentualnego zastępstwa.

– Co innego interna, ale w tym wypadku, „na chirurgii” są sytuacje nagłe, jak np. zapalenie wyrostka robaczkowego. Praca w takich warunkach rzeczywiście staje się niebezpieczna – przyznaje Wygoda.

W 2012 roku placówkę od Ministerstwa Obrony Narodowej przejęło Miasto. Z miejskiej kasy dofinansowano m.in. zakup rezonansu magnetycznego i udzielono szpitalowi pożyczki w wysokości 1,6 mln zł. Choć w 2014 roku placówka zanotowała 2 mln złotych straty, urzędnicy przekonują, że gdyby nie ten ruch, szpital przestałby istnieć. Aby poprawić kondycję finansową „wojskowego”, w ubiegłym roku zdecydowano o jego przekształceniu w miejską spółkę. W wyniku tych zmian Miasto posiada w niej 100% udziałów.

Obecnie trwają prace nad połączeniem placówki z Gliwickim Centrum Medycznym. To właśnie dawny „szpital miejski” ma przejąć od początku listopada obowiązki powstałe po zawieszeniu pracy na oddziale chirurgii przy. Zygmunta Starego. Na tę okoliczność zostanie aneksowany kontrakt z NFZ.

Nie oznacza to jednak, że gliwiczanie zostaną zmuszeni do sięgania po pomoc w GCM. Pacjent, który otrzymał skierowanie na zabieg chirurgiczny ma prawo skorzystać z usług placówek na terenie całego województwa (w pobliżu Gliwic to m.in. Knurów i Pyskowice).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • staz, 2016-10-23 00:31:18

    Do Johnny : Odesłali go bo w Sosnowcu znajduje się oddział chirurgii szczękowej, a w tym szpitalu nie i nie było tam nikogo kto by mógł mu pomóc.
  • Johnny , 2016-10-20 17:26:03

    No i dobrze i tak tam nic pożytecznego nie robili, w mojej obecności zapytali się człowieka pobitego ze złamaną kością jażmową " czy może Pan sobie pojechać teraz do szpitala w Sosnowcu? " WTF???