PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwicka onkologia odzyskała samodzielność finansową

  • PAP    5 maja 2016 - 14:30

• 5 maja prof. Krzysztof Składowski, nowy szef gliwickiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oświadczył, że pomimo pozostania instytutu w Gliwicach w strukturach warszawskich jednostka odzyskała autonomię finansową i nie musi oddawać pieniędzy do innych oddziałów.
• Odzyskaliśmy autonomię finansową - to dzięki państwu - politykom i mediom. To jest sukces - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Gliwicach prof. Krzysztof Składowski.
Jak poinformował pełniący od ubiegłego tygodnia obowiązki dyrektora gliwickiego Centrum Onkologii prof. Składowski, opracowywana jest nowelizacja ustawy o instytutach badawczych, w której - według deklaracji polityków - znajdą się prawne zabezpieczenia finansów oddziału.

Czytaj też: Marszałek woj. śląskiego: Zaciągnięto hamulec w sprawie Śląskiego Centrum Onkologii

 

Jednocześnie przedstawiciele gliwickiego szpitala złożą wniosek do Rady Naukowej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie o umieszczenie takiego zapisu w statucie instytutu.

- Chcemy poprosić radę naukową o to, żeby dokonała zmian w statucie instytutu i zapewniła wszystkim naszym placówkom - warszawskiej, gliwickiej, krakowskiej - taką autonomię finansową. Wtedy to będzie już jasne - powiedział prof. Składowski.

Podkreślił, że szef całego instytutu, prof. Jan Walewski, wykluczył zabieranie oszczędności wygenerowanych w jednym ośrodku na pokrycie deficytu w innym.

- To samo zagwarantował minister zdrowia podczas spotkania z delegacją naszej dyrekcji. 3 maja miałem też okazję porozmawiać z panią premier Szydło. Uzyskałem zapewnienie, że pani premier będzie się przyglądać całemu procesowi. Jest zdania, że Instytut Onkologii w Gliwicach najlepiej ma się pod skrzydłami całego instytutu badawczego razem z Warszawą i Krakowem - mówił prof. Składowski.

W działania na rzecz usamodzielnienia gliwickiego szpitala angażowało się w ostatnich miesiącach wiele regionalnych środowisk, w tym politycy różnych opcji, poprzednie kierownictwo placówki oraz śląskie media, które zainicjowały zbiórkę podpisów pod apelem o utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii. Ponad 15 tys. podpisów przekazano w lutym ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.