PARTNER PORTALU
  • BGK

Głodówka strajkowa wznowiona

  • PAP    18 czerwca 2012 - 11:34
Głodówka strajkowa wznowiona

Strajk głodowy wznowili w poniedziałek pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie. W proteście na terenie placówki uczestniczy pięć osób.
Załoga szpitala psychiatrycznego, która prowadzi akcję protestacyjną od początku maja, domaga się podwyżek płac i odwołania dyrektor placówki.

Jak poinformowała Ewa Jędrys z NSZZ „Solidarność”, strajk głodowy odbywa się w budynku administracyjnym, gdzie na korytarzu ułożono materace. Protestujący są pod stałą opieką lekarską i pielęgniarską.

Od poniedziałku w strajku uczestniczy pięć osób, a kolejne są zapisane na liście chętnych do podjęcia głodówki. Będą one zastępować pracowników, którzy ze względu na stan zdrowia zrezygnują z udziału w proteście.

Przedstawicielka protestujących wyjaśniła, że strajk głodowy został odwieszony po blisko dwóch tygodniach z powodu braku jakichkolwiek propozycji ze strony zarządu województwa małopolskiego, który jest organem założycielskim placówki. Na czwartek zaplanowano pikietę przed budynkiem urzędu marszałkowskiego.

Protest w Szpitalu Babińskiego rozpoczął się 9 maja. Zorganizowały go wszystkie związki zawodowe działające w placówce. Najpierw oflagowano budynki i zorganizowano godzinną pikietę, w połowie miesiąca rozpoczął się strajk okupacyjny w budynku administracyjnym, a następnie strajk głodowy.

NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy Pielęgniarek i Pielęgniarzy oraz Związek Zawodowy Pracowników żądają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 150 zł od stycznia do czerwca 2012 i kolejne 150 od lipca (początkowo żądano 800 zł). Propozycje dyrekcji to 137 zł dla pielęgniarek i 100 zł dla pracowników zarabiających poniżej 2 tys. zł wypłacane w formie dodatku. Odrębne żądania płacowe ma związek lekarzy i związek psychologów.

Protestujący zarzucają dyrektor szpitala Marzenie Grochowskiej złe zarządzanie placówką, „polegające na manipulacji, zastraszaniu i dezinformacji”.

W ostatnich latach związki zawodowe wystosowały trzy wota nieufności wobec Grochowskiej – w 2009, 2010, 2011 r. Kolejne zostało przekazane władzom województwa na początku tego miesiąca.

Szpital im. Babińskiego jest jedną z największych placówek psychiatrycznych w kraju, istnieje ponad 90 lat, jego organem założycielskim jest województwo małopolskie. Placówka zatrudnia ponad tysiąc pracowników i leczy stacjonarnie ponad 800 pacjentów, oprócz tego udziela pomocy w trybie dziennym i ambulatoryjnym.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.