PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina Świebodzice chroni zdrowie mieszkańców

  • Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej    27 października 2011 - 11:58
Gmina Świebodzice chroni zdrowie mieszkańców

Blisko 30 dziewcząt z klas I gimnazjów rozpoczęło cykl szczepień przeciwko wirusowi HPV. Szczepionkę, która chroni m. in. przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, dostanie ponad 80 dziewcząt.
To początek dużej akcji profilaktycznej, którą prowadzi i finansuje samorząd Świebodzic.

– Te szczepienia powinny znaleźć się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, finansowanych przez państwo – mówił obecny w przychodni miejskiej burmistrz miasta, Bogdan Kożuchowicz. – Koszt szczepionek nie jest aż tak wysoki, a przecież zapobieganie jest ważniejsze i tańsze, niż leczenie poważnych chorób.

Dlatego samorząd zdecydował się sfinansować akcję. Będzie prowadzona systematycznie, co roku będziemy szczepić wszystkie dziewczynki z klas pierwszych gimnazjów.

Jako pierwsze w Miejskim Ośrodku Zdrowia, który prowadzi szczenienia, pojawiły się dziewczynki z Gimnazjum nr 1. – Wcześniej nie wiedziałyśmy, że jest taki wirus, gdy zostaniemy zaszczepione, nie zachorujemy na raka. Miałyśmy spotkania z lekarzem w szkole, który wszystko nam wyjaśnił – mówiły przejęte dziewczęta.

Niektóre mocno zestresowane, ale po wyjściu z gabinetu uśmiechały się i przyznawały: – Nic nie bolało! – mówiła zadowolona Paulina Mazgaj.

W przychodni pojawił się także przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Miejskiej, radny Edward Szwarcbach, obaj zastępcy burmistrza: Ireneusz Zyska i Zbigniew Opaliński, nie zabrakło także gospodarza tego miejsca czyli dyrektora MOZ Adriana Szewczyka.

Dziewczynki zostaną zaszczepione szczepionką Silgard, która chroni aż przed czterema typami HPV: 6, 11, 16 i 18. Te dwa ostatnie są odpowiedzialne za powstawanie raka szyjki macicy. Dzieci dostaną lek trzykrotnie: dwa razy w odstępach dwumiesięcznych i ostatnią dawkę po pół roku. Koszt całej akcji to około 40 tys. zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Monika, 2011-10-28 16:18:23

    Proponuję również pomyśleć by zdiagnozować je pod kątem schorzeń kręgosłupa -problem jest o tyle złożony ,że ktoś zapomniał o tej młodzieży i przyczynia się do degradacji społecznej. Profilaktyka jeszcze raz Profilaktyka !