Gmina Świebodzice chroni zdrowie mieszkańców

Blisko 30 dziewcząt z klas I gimnazjów rozpoczęło cykl szczepień przeciwko wirusowi HPV. Szczepionkę, która chroni m. in. przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, dostanie ponad 80 dziewcząt.
Gmina Świebodzice chroni zdrowie mieszkańców
To początek dużej akcji profilaktycznej, którą prowadzi i finansuje samorząd Świebodzic.

– Te szczepienia powinny znaleźć się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, finansowanych przez państwo – mówił obecny w przychodni miejskiej burmistrz miasta, Bogdan Kożuchowicz. – Koszt szczepionek nie jest aż tak wysoki, a przecież zapobieganie jest ważniejsze i tańsze, niż leczenie poważnych chorób.

Dlatego samorząd zdecydował się sfinansować akcję. Będzie prowadzona systematycznie, co roku będziemy szczepić wszystkie dziewczynki z klas pierwszych gimnazjów.

Jako pierwsze w Miejskim Ośrodku Zdrowia, który prowadzi szczenienia, pojawiły się dziewczynki z Gimnazjum nr 1. – Wcześniej nie wiedziałyśmy, że jest taki wirus, gdy zostaniemy zaszczepione, nie zachorujemy na raka. Miałyśmy spotkania z lekarzem w szkole, który wszystko nam wyjaśnił – mówiły przejęte dziewczęta.

Niektóre mocno zestresowane, ale po wyjściu z gabinetu uśmiechały się i przyznawały: – Nic nie bolało! – mówiła zadowolona Paulina Mazgaj.

W przychodni pojawił się także przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Miejskiej, radny Edward Szwarcbach, obaj zastępcy burmistrza: Ireneusz Zyska i Zbigniew Opaliński, nie zabrakło także gospodarza tego miejsca czyli dyrektora MOZ Adriana Szewczyka.

Dziewczynki zostaną zaszczepione szczepionką Silgard, która chroni aż przed czterema typami HPV: 6, 11, 16 i 18. Te dwa ostatnie są odpowiedzialne za powstawanie raka szyjki macicy. Dzieci dostaną lek trzykrotnie: dwa razy w odstępach dwumiesięcznych i ostatnią dawkę po pół roku. Koszt całej akcji to około 40 tys. zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Proponuję również pomyśleć by zdiagnozować je pod kątem schorzeń kręgosłupa -problem jest o tyle złożony ,że ktoś zapomniał o tej młodzieży i przyczynia się do degradacji społecznej. Profilaktyka jeszcze raz Profilaktyka !

Monika, 2011-10-28 16:18:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE