Gminy ruszą na walkę z rakiem

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 21-12-2011
  • drukuj
Gminy i powiaty pomogą mieszkańcom zapobiegać chorobom nowotworowym. Dostaną na to pieniądze z NFZ.
Gminy ruszą na walkę z rakiem
Fundusz podzieli się z samorządami pieniędzmi na badania profilaktyczne, których celem jest wczesne wykrywanie nowotworów – informuje „Rzeczpospolita”.

Województwa i gminy dostaną też z budżetu centralnego pieniądze na walkę z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków. Takie nowości przewiduje projekt ustawy o zdrowiu publicznym, którym wkrótce zajmie się rząd

Czytaj też: Nie ma pieniędzy dla chorych na raka

NFZ co roku przeznaczy na profilaktykę zdrowotną 0,5 proc. budżetu. Oznacza to, że np. w 2012 r. urzędnicy musieliby wygospodarować na ten cel ok. 290 mln zł, czyli dwa razy więcej niż w 2010 r., kiedy to na profilaktykę wczesnego wykrywania raka piersi czy chorób krążenia przeznaczyli łącznie ok. 150 mln zł.

Czytaj też: Gdzie dobrze leczyć raka

Największą rolę w wykorzystywaniu tych pieniędzy odegrają gminy i powiaty, bo to z nimi fundusz podpisze umowy na wykonanie nowych zadań. Teraz nie dostają pieniędzy z budżetu centralnego na taką pomoc.

Ustawa o zdrowiu publicznym przewiduje także, że gminy dostaną więcej pieniędzy na walkę z alkoholizmem i narkomanią – podaje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE