PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów, Ostrów Wlkp. i Opole będą miały bazy śmigłowców ratunkowych

  • bad    25 lipca 2015 - 12:29
Gorzów, Ostrów Wlkp. i Opole będą miały bazy śmigłowców ratunkowych

SP ZOZ LPR dysponuje 25 śmigłowcami ratunkowymi. Fot. lubuskie.pl

Do istniejących 17 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dołączą 3 nowe. Śmigłowce ratownictwa medycznego będą stacjonować w Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim i Opolu.
Przypomnijmy, 14 lipca br. w Łodzi odbyła się konferencja prasowa, podczas której wiceminister zdrowia Sławomir Neumann poinformował o decyzji dotyczącej utworzenia nowych baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie kraju. Zespoły Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego będą dyżurować w Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim i Opolu.

Utworzenie nowych baz pozwoli na poszerzenie zasięgu działania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i udzielaniu pomocy na większym obszarze Polski, większej liczbie osób. Takie działania poprawią skuteczny zasięg działania SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz skrócą czas dolotu do osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i innych zdarzeniach, w których konieczna jest pomoc medyczna.

17 stałych baz śmigłowców ratownictwa medycznego

SP ZOZ LPR posiada 17 stałych baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego rozmieszczonych w całej Polsce oraz jedną bazę sezonową uruchamianą na czas wakacji. Natomiast na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie zlokalizowany jest Samolotowy Zespół Transportowy.

SP ZOZ LPR dysponuje 23 śmigłowcami ratunkowymi typu Eurocopter EC 135 oraz dwoma samolotami Piaggio P.180 Avanti. Cztery bazy HEMS dyżurują całodobowo (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław), 5 baz w godz. 7-20 (Olsztyn, Poznań, Białystok, Lublin, Szczecin), pozostałe 8 baz od godziny 7.00, lecz nie wcześniej niż od wschodu słońca, do 45 min. przed zachodem słońca, lecz nie dłużej niż do godziny 20.00.

Przypomnijmy, że niedawno nowa baza LPR była otwierana w podzielonogórskim Przylepie, a samorząd województwa lubuskiego od dawna zabiegał o utworzenie drugiej bazy w północnej części województwa. Marszałek Elżbieta Anna Polak spotykała się w tej sprawie z wiceministrem zdrowia Sławomirem Naumannem, wiceministrem infrastruktury i rozwoju Waldemarem Sługockim oraz Robertem Gałązkowskim, dyrektorem LPR.

Podczas konferencji prasowej w Gorzowie Wlkp. 13 kwietnia br. marszałek Polak mówiła: - W ubiegłym roku gdy negocjowaliśmy Kontrakt Terytorialny nie mieliśmy rekomendacji Ministerstwa Zdrowia. Dziś mamy dobre informacje. Zakup śmigłowców przez rząd jest faktem, a my mamy warunki do spełnienia, by baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstała w Gorzowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.