PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wielkopolski. Dodatkowe pieniądze na budowę stałej bazy lotniczego pogotowia

  • PAP/KDS    27 marca 2018 - 17:30
Gorzów Wielkopolski. Dodatkowe pieniądze na budowę stałej bazy lotniczego pogotowia
- Ceny poszły w górę. Musimy więc wspólnie z miastem dołożyć do tej niezwykle ważnej inwestycji - mówi marszałek lubuskiego. (fot.lubuskie.pl)

Samorząd województwa lubuskiego przeznaczył dodatkowe 2,3 mln zł dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pieniądze mają pomóc w wybudowaniu przy gorzowskim szpitalu stałej bazy dla śmigłowca. Inwestycja się przeciąga, bo wykonawcy znacznie podnieśli ceny.
Pierwotnie budowa stałej bazy miała się rozpocząć w 2017 roku, ale dotychczas LPR nie udało się rozstrzygnąć przetargu. Przeszkodą jest zbyt małe zabezpieczenie finansowe. W ostatnim przetargu najtańsza oferta opiewała na ponad 9 mln zł, a to o około 4 mln zł więcej niż zakładano.

- Ceny poszły w górę. Musimy więc wspólnie z miastem dołożyć do tej niezwykle ważnej inwestycji. Dofinansowanie ze środków samorządu wojewódzkiego wyniesie ostatecznie 4,8 mln zł, a nie 2,5 mln, jak zakładano - powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Zgodnie z umową z 2015 r. koszty budowy bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. mają pokryć po połowie właśnie samorządy regionu i miasta.

- Rozstrzygnięcie przetargu zaskoczyło nas w kontekście tak wysokich kosztów budowy. Musimy przeanalizować tę sytuację, na co potrzebujemy trochę czasu - powiedziała rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Ewa Sadowska.

Czytaj więcej: Region przeznaczy gigantyczne pieniądze na opiekę senioralną

- Jeśli finansowanie wzrośnie do poziomu zaoferowanego w ostatnim przetargu, to nawet w kwietniu moglibyśmy podpisać umowę na roboty budowlane - powiedział dyr. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski.

Starania o tę inwestycję trwały kilka lat. W listopadzie 2016 r. otwarto tymczasową bazę kontenerową przy gorzowskim szpitalu. Wcześniej baza HEMS w woj. lubuskim działała jedynie w Zielonej Górze - Przylepie.

Z danych LPR wynika, że gorzowski śmigłowiec jest wykorzystywany najczęściej w Polsce spośród baz dyżurujących od wschodu do zachodu słońca. Od uruchomienia tymczasowej bazy jego załogi wykonały 670 lotów, w tym 632 ratownicze.

- To dowód na to, jak ważna jest ta inwestycja dla mieszkańców północnej części regionu - podkreśliła Polak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.