PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wielkopolski: Tymczasowa baza helikopterów już jest

  • aw    4 listopada 2016 - 09:57
Gorzów Wielkopolski: Tymczasowa baza helikopterów już jest
Pierwsze prace ziemne rozpoczęły się we wrześniu. Budowa tymczasowej bazy LPR (jej wykonawcą jest warszawska firma Projekt Plus) da początek stałej obecności ratowników – lotników w Gorzowie (fot.lubuskie)

• Przy szpitalu w Gorzowie powstała tymczasowa baza kontenerowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
• Obecnie trwają procedury, które umożliwią stacjonowane tam śmigłowca. Niebawem pierwsze loty.
Budowa bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. jest możliwa dzięki decyzjom samorządu województwa, ministerstwa infrastruktury i rozwoju, władz Gorzowa i zarządu gorzowskiego szpitala. Jej budowa współfinansowana jest z budżetu województwa i miasta Gorzowa. Docelowa baza ma kosztować ok. 6 mln zł, tymczasowa – ok. 600 tys. złotych. Zakup śmigłowca – którego koszt jest szacowany na ok. 20 mln złotych - będzie dofinansowany z funduszy unijnych (85 proc. na ten cel przekaże Europejski Fundusz Regionalny), resztę dołoży Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na utrzymanie bazy budżet państwa każdego roku będzie przekazywał kwotę ok. 3 mln zł.

Z szacunków prowadzonych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wynika, że z bazy w Gorzowie śmigłowiec będzie wylatywał około 300 razy roku. W ciągu pierwszego półrocza tego roku śmigłowce ratunkowe korzystały z przyszpitalnego lądowiska ponad 30 razy.

Baza za kilka miesięcy

W trzecią rocznicę przekształcenia lecznicy w spółkę prawa handlowego podpisano protokół przekazania placu, na którym powstaje baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Na tę decyzję mieszkańcy północnej części regionu czekali od ponad 7 lat. Docelowa baza powstanie już za kilka miesięcy.

Dzięki stałej dostępności śmigłowca ratunkowego (od świtu do zmierzchu, bo śmigłowce ratunkowe nie wykonują lotów po zmroku) pacjenci, którzy wymagają natychmiastowej pomocy specjalistycznej będą mogli trafić do szpitala w możliwie najkrótszym czasie. Czas dotarcia śmigłowca na miejsce zdarzenia nie powinien przekroczyć 40 minut.

- Baza HEMS jest podstawą bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców. Mamy największą gęstość dróg regionalnych w Polsce, 1500 km, autostrada A2, trasa S3, więc nie trzeba uzasadniać potrzeby tej bazy - mówi marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak. - Cieszę się, że ten obiekt tymczasowy, kontenerowy jest do dyspozycji szpitala i SOR-u.

Pierwsze prace ziemne rozpoczęły się we wrześniu. Budowa tymczasowej bazy LPR (jej wykonawcą jest warszawska firma Projekt Plus) da początek stałej obecności ratowników – lotników w Gorzowie. Docelowa baza powstanie po przeprowadzeniu postępowań przetargowych i uzyskaniu niezbędnych zgód – kilka miesięcy później.

- To będzie jedna z najnowocześniejszych baz LPR w Polsce – mówił dziś Robert Hełminiak, dyrektor regionalny regionu zachodniego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Wykorzystywany w innych (starszych) bazach ciągniki, które wyprowadzają śmigłowiec z hangaru, tu zastąpi specjalna platforma, na której śmigłowce ratunkowe będą lądować bezpośrednio. Ta baza w Gorzowie będzie też wyjątkowa z innego powodu. To jedyna baza w Polsce, która będzie zlokalizowana bezpośrednio przy szpitalu.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.