PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wlkp.: w szpitalu rozpoczęła się instalacja urządzenia PET/TC

  • PAP/JS    4 kwietnia 2018 - 20:48
Gorzów Wlkp.: w szpitalu rozpoczęła się instalacja urządzenia PET/TC
Ważący ok. 5 ton sprzęt stanie w Klinicznym Zakładzie Medycyny Nuklearnej (fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp._

Do Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przyjechał w środę (4 kwietnia) PET/TC – urządzenie umożliwiające dokładne badanie pacjentów onkologicznych. To jedyny tego typu sprzęt w lubuskich szpitalach - poinformowała rzeczniczka placówki Agnieszka Wiśniewska.
Dzięki urządzeniu można połączyć dwie metody diagnostyczne: klasyczną tomografię komputerową oraz pozytonową tomografię emisyjną, która obrazuje procesy życiowe na poziomie komórek, i przeanalizować metabolizm zmian chorobowych, który różni się od metabolizmu zdrowych komórek.

Daje to możliwość oceny drobnych zmian, które nie są możliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych.

"Ta metoda jest bardzo skuteczna w wykrywaniu nowotworów na wczesnym etapie ich rozwoju. To z kolei zwiększa szanse pacjentów na dojście do zdrowia, pozwalając na zastosowanie optymalnych form leczenia" - wyjaśniła rzeczniczka.

Urządzenie jest także bezpieczniejsze dla pacjentów, a przy tym daje dużo lepszy obraz niż zwykłe badanie rentgenowskie.

Wiśniewska poinformowała, że pierwsze badania przy jego użyciu mają się rozpocząć na przełomie kwietnia i maja br.

Ważący ok. 5 ton sprzęt stanie w Klinicznym Zakładzie Medycyny Nuklearnej. Zajmie powierzchnię ponad 200 m2 w przygotowanych do tego celu pomieszczeniach budynku szpitalnej apteki. Te zostały wyremontowane i zaadaptowane pod nowe potrzeby. Zakup sprzętu i prace budowlane pochłonęły 8 mln zł.

"PET/TC kosztował 5,7 mln zł, a jego zakup został dofinansowany przez samorząd województwa (3,2 mln zł) i miasto Gorzów (1,7 mln zł). Szpital dołożył ok. 800 tys. zł i wyremontował pomieszczania" - wyliczyła Wiśniewska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.