PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wlkp.: wiecha na ośrodku radioterapii gorzowskiego szpitala

  • pt/pap    25 marca 2018 - 08:43
Gorzów Wlkp.: wiecha na ośrodku radioterapii gorzowskiego szpitala
To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji medycznych na północy województwa lubuskiego (fot.fotolia)

W piątek, 23 marca zawisła wiecha na budowanym przez Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ośrodku radioterapii. Podczas uroczystości władze szpitala i województwa zapewniały, że inwestycja jest realizowana zgodnie z terminem. Ośrodek ma rozpocząć działalność na przełomie 2018 i 2019 r.
  • To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji medycznych na północy województwa lubuskiego.
  • O budowę ośrodka radioterapii, którego koszt szacuje się na 65 mln zł, gorzowski szpital starał się przez siedem lat. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 (21,6 mln zł) i Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (35 mln zł).
  • Część pieniędzy (8 mln zł) dołożył Urząd Marszałkowski.

"Ogłosiliśmy już przetarg na dostawę akceleratorów. Przypuszczam, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy dokonamy wyboru ich dostawcy. (...) Środki są zabezpieczone. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli jakiekolwiek problemy" - powiedział  prezes zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch. Na pytanie o zapewnienie kadry dla ośrodka oznajmił, że trwają intensywne starania o pozyskanie niezbędnych specjalistów.

"Mamy w tej chwili lekarza radioterapeutę, który już na stałe z nami pracuje. Jesteśmy po rozmowach z fizykiem, który będzie zabezpieczał pracę tego naszego ośrodka. Cechuje mnie umiarkowany optymizm, jeśli chodzi o kadrę" - dodał Ostrouch.

Obecna na uroczystości marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak powiedziała, ze samorząd regionu i szpital spełniają oczekiwania mieszkańców, gdyż mimo sytuacji na rynku wykonawców udaje się dotrzymywać terminów i prace postępują.

"To gwarantuje nam, że inwestycja (część budowlana) w terminie będzie zakończona, czyli na przełomie września i października jeszcze w tym roku" - powiedziała Polak.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział , że to ogromnie ważna inwestycja dla całego województwa, m.in. z uwagi na pesymistyczne prognozy na lata 2016-30 dotyczące zachorowań na nowotwory w woj. lubuskim.

"Poza tym już w tej chwili średnia umieralność z powodu tej właśnie choroby jest powyżej średniej krajowej. Do tej pory ci wszyscy, którzy się z tą straszną chorobą zmagają, nie mogli liczyć na pomoc na miejscu (..) Będziemy mieli tu na miejscu w Gorzowie i kompleksową diagnostykę i możliwość leczenia. To jest dobra wiadomość dla wszystkich. Cieszę się, że ta inwestycja jest w terminie realizowana" - stwierdził Dajczak.

Dodał, że władze szpitala mogą liczyć na jego wsparcie w poszukiwaniu specjalistów do ośrodka.

"Jestem w bardzo dobrym kontakcie z prezesem szpitala w Gorzowie. (...) Myślę, że jest naszym wspólnym celem i obowiązkiem, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego nowoczesnego ośrodka" - powiedział wojewoda.

Główny budynek jest w stanie surowym zamkniętym. To na nim pojawiła się w piątek symboliczna wiecha, a na niej wciągnięty dźwigiem wieniec kwiatów. Jeśli chodzi o prace konstrukcyjne, to trwa jeszcze wylewanie grubych betonowych ścian tzw. bunkrów, czyli pomieszczeń, gdzie będą się znajdowały urządzenia generujące promieniowanie.

Ośrodek radioterapii w Gorzowie skupi wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. onkologiczną, onkohematologiczną i ginekologii onkologicznej. Jego "sercem" będą dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pracownia planowania radioterapii i pracownia fizyki medycznej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.