Grudziądz: Miasto zbankrutuje przez długi szpitala?

• Finansowe problemy Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu mogą doprowadzić do tego, że PO starci władze w mieście.
• Grudziądzem może rządzić komisarz powołany przez PiS.
Grudziądz: Miasto zbankrutuje przez długi szpitala?
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu ma długi (fot.bieganski.org)

Wojewoda kujawsko-pomorski (PiS) mówi wprost, że nie wyobraża sobie rozwiązania problemów placówki z ekipą obecnie rządzącą Grudziądzem (PO). Jego rzecznik przestrzega, że z powodu zapaści finansowej szpitala miastu grozi bankructwo. Podkreśla, że w sytuacji dalszego braku działań naprawczych wniosek o powołanie zarządu komisarycznego jest możliwy.

Jego merytorycznym uzasadnieniem byłoby to, że dług szpitala sięga już 529 mln zł, zaś budżet całego Grudziądza to 457 mln zł.

W lutym Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała budżet miasta, bo nie znalazły się w nim pieniądze na pokrycie straty szpitala, a zgodnie z ustawą o działalności leczniczej (autorstwa PO) musi pokryć je miasto.

Czytaj też: Samorządy będą spłacały długi szpitali

W tym kontekście należy widzieć podnoszone obecnie przez władze miasta wątpliwości prawne nt. tego, kto jest organem prowadzącym szpital (władze samorządowe Grudziądza wskazują na wojewodę).

- Podejście władz Grudziądza bardzo niepokoi wojewodę - powiedziała Paulina Wenderlich, dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego, podczas publicznej debaty w szpitalu, którą zorganizował prezydent.

Wenderlich oceniła (jak informuje pomorska.pl), że władze Grudziądza z dyrekcją szpitala generują sztuczne problemy próbując zrzucić odpowiedzialność za to, co przez wiele lat działo się w szpitalu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Złodziej. Nowak zgromadził ogromny majątek w ostatnich 20 latach.

alina, 2017-01-02 19:57:40 odpowiedz

Co to jest jeden szpital, jedno miasto. Gdyby POkrętacze zostali przy władzy, rozkradli by cały Kraj. I wtedy, chcąc nie chcąc, musieli by iść na kolanach, po łaskę Brukseli. A tam siedzi Tusk i rozdaje pieniądze - ale tylko swoim - POkrętaczom.

exkominiarz, 2016-05-30 12:12:29 odpowiedz

Jeśli mieszkańcy Grudziądza zapłacą z swojej kieszeni, to już nigdy politycy i ich wybrańcy nie będą czuć się bezpiecznie. Może lepiej zabronić konstytucyjnie zadłużania się przez Państwo i samorządy?

A, 2016-05-30 09:17:01 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE