PARTNER PORTALU
  • BGK

Grudziądz: Tragedia w finansach szpitala. Wypłaty z parabanku?

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Pomorska    12 lutego 2018 - 10:54
Grudziądz: Tragedia w finansach szpitala. Wypłaty z parabanku?
Zdaniem audytorów problemy szpitala można ująć w skrócie w dwóch punktach: brak rentowności i wysokie zadłużenie (fot.ilustracyjne: pixabay)

Pensje załodze Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu wypłaciła firma finansowa, w której lecznica jest zadłużona - podaje "Gazeta Pomorska". Na finansach placówki audytorzy nie zostawiają suchej nitki.
Zamiast z konta szpitala, załoga grudziądzkiej lecznicy wypłaty otrzymała od firmy Magellan, w której placówka na zaciągnięty kredyt (skonsolidował wcześniejsze zobowiązania), którego wielkość w marcu 2017 r. szacowano na 120 mln zł.

- Co się dzieje w szpitalu? Zleceniodawcą przelewów wynagrodzeń jest firma Magellan! - mówi czytelnik, który poinformował "Gazetę Pomorską" o sprawie.

Dlaczego pensje pracownikom szpitala wypłaca Magellan, a nie lecznica? Konkretnej odpowiedzi na to pytanie "Pomorska" w szpitalu nie otrzymała. Dyrektor lecznicy Marek Nowak wydał natomiast oświadczenie w tej sprawie: "Szpital nie zaciągnął kolejnej pożyczki ani kredytu na wynagrodzenia dla pracowników. Narodowy Fundusz Zdrowia za styczeń przekazał około 17 mln zł na wskazane przez Szpital konto bankowe. Z tego konta Szpital realizuje swoje zobowiązania."

„Gazeta Pomorska” informuje też o tragicznym stanie finansów szpitala w Grudziądzu, jaki wyłania się z audytu przeprowadzonego przez zewnętrzną firmę analityczną. Grudziądzki magistrat wyniki audytu opublikował kilka dni temu.

Autorzy raportu piszą, m.in., że „analizując sytuację finansową szpitala można dojść do wniosków, że jest to kolos na glinianych nogach”. Zdaniem audytorów problemy szpitala można ująć w skrócie w dwóch punktach: brak rentowności i wysokie zadłużenie, którego przyczyną są niedostosowane do przychodów inwestycje generujące wysokie koszty finansowe.

Eksperci wskazują, że „szpital stosuje nie pozwalającą na jednoznaczną ocenę wyników finansowych politykę ujmowania przychodów”.

Audytorzy mają wiele zastrzeżeń do prowadzenia rachunkowości. Dane przeliczyli według swoich metod. Według nich wynik finansowy netto jaki szpital wygenerowałby w 2016 r. to strata rzędu 79,2 mln zł zamiast zamieszczonego w sprawozdaniu szpitala 32,8 mln zł zysku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.