PARTNER PORTALU
  • BGK

Historia choroby przez internet

  • PAP    9 lutego 2010 - 15:55

Po podpisaniu umowy z NFZ Wielkopolanie ubezpieczeni zdrowotnie będą mogli za pomocą portalu informacyjnego sprawdzić historię swoich chorób i dowiedzieć się, ile kosztowało leczenie. Portal - "Zdrowotny Informator Pacjenta" - uruchomiono we wtorek.
Każdy pacjent po podpisaniu umowy z NFZ otrzyma swój login i będzie mógł na stronie internetowej funduszu obejrzeć historię korzystania z usług publicznej służby zdrowia. Dowie się, kiedy był u jakiego lekarza, jakie leki refundowane kupił w aptece. Będzie też wiedział, ile kosztowały usługi, z których korzystał. Dane pochodzą z zasobów NFZ gromadzonych przez Fundusz od 2004 roku.

- Pozwalając pacjentom na kontrolowanie historii swojej choroby i poznanie kosztów ich leczenia, chcemy zwiększyć świadomość pacjenta na temat zasad działalności funduszu. Pośrednio będziemy mogli uszczelnić system poprzez kontrolę wpisów lekarskich przez pacjentów - powiedziała podczas konferencji prasowej dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Zbigniewa Nowodworska.

Dostęp do swoich danych z zasobów NFZ będzie łatwiejszy i możliwy w całym kraju w momencie wprowadzenia nowych dowodów osobistych.

- W nowych dowodach będą podpisy cyfrowe i dzięki nim będzie można bezpiecznie i łatwiej sprawdzić swoje dane zgromadzone w funduszu - powiedział Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ. Fundusz będzie zachęcał do podobnych działań pozostałe wojewódzkie oddziały.

Jest to kolejna usługa udostępniania informacji pacjentom oferowana przez Wielkopolski Oddział NFZ. W tym roku opublikowano książkowy informator "Gdzie i jak się leczyć". Natomiast od dwóch lat istnieje bezpłatna infolinia NFZ, gdzie można się dowiedzieć m.in. jakie świadczenia przysługują pacjentom w ramach NIZ. Rocznie korzysta z niej 11 tys. pacjentów.

W ramach NFZ w Poznaniu ubezpieczonych jest 3 370 tys. osób. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ubezpieczony poza rejestrem, 2010-02-11 10:54:30

    Bardzo wątpię w prawdziwość tych danych. Od 27 lat płacę składki na ubezpieczenie zdrowotne a mimo kilku zabiegów, jeszcze ani razu nie skorzystałem z publicznej służby zdrowia.