Hospicja borykają się z niską wyceną świadczeń

Niska wycena świadczeń w ramach opieki paliatywnej to jeden z problemów, z którym borykają się hospicja.
Hospicja borykają się z niską wyceną świadczeń

O funkcjonowaniu tych placówek w Małopolsce dyskutowano w środę na konferencji w Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Opieka paliatywna to specjalistyczna pomoc dla osób nieuleczalnie chorych w ostatnich tygodniach i dniach ich życia. Jak mówił lekarz naczelny Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie dr Tomasz Grądalski, obejmuje ona nie tylko leczenie dolegliwości fizycznych, w tym walkę z bólem, ale też rehabilitację oraz wsparcie psychologiczne dla chorych i ich rodzin.

- Mimo, że nakłady roczne na opiekę paliatywną rosną, sytuacja jest trudna ze względu na niską wycenę świadczeń - mówiła dr Iwona Filipczak-Bryniarska, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Jak podała, dzienny koszt pobytu jednej osoby na oddziale stacjonarnym to ok. 380-400 zł, tymczasem w ramach kontraktu z NFZ hospicja od 2008 r. otrzymują ok. 210 zł.

- Jeśli nie zostanie zwiększona ta stawka, powinno być rozważone wprowadzenie dodatkowego finansowania niektórych procedury, np. kiedy pacjent wymaga przetaczania krwi - mówiła dr Filipczak-Bryniarska.

Porada w poradni medycyny paliatywnej jest wyceniona na zaledwie 40 zł, co powoduje, że wiele placówek z oferowania tego rodzaju świadczeń rezygnuje. Zdaniem specjalistów stawka ta powinna być wyższa, a NFZ powinien lepiej płacić, zwłaszcza za pierwszą poradę, bo wtedy pacjent wymaga więcej czasu.

W 2013 r. nakłady na opiekę paliatywną i hospicyjną w Małopolsce wyniosły 31,8 mln zł (w 2014 r. ma to być 34,3 mln zł). Kontrakty z NFZ ma 36 placówek, które prowadzą 8 poradni, 20 hospicjów domowych dla dorosłych i 11 dla dzieci oraz 16 oddziałów stacjonarnych. Są też placówki działające na zasadzie wolontariatu. W trzech powiatach: krakowskim, wadowickim i proszowickim są „białe plamy" - nie ma tam ani jednej placówki opieki hospicyjnej i paliatywnej.

Obecne kontrakty będą obowiązywać do 2015 r. NFZ w ramach tzw. konkursów uzupełniających chce w przyszłym roku zakontraktować w regionie ok. 500 porad medycyny paliatywnej oraz 11 miejsc dla dzieci i 98 dla dorosłych w ramach hospicjów domowych.

- Kontrakt z funduszem pokrywa ok. 40-50 proc. kosztów naszej działalności. Na resztę staramy się zdobyć pieniądze i wciąż nieoceniona jest pomoc darczyńców. Ale hospicjum to nie tylko pieniądze. Działamy dzięki wolontariuszom - zaznaczyła prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza Jolanta Stokłosa.

23 października w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się charytatywny koncert artystów Piwnicy Pod Baranami na rzecz Hospicjum św. Łazarza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

No jasne ciężko wycenić Narodowemu Funduszowi Zmarłych jeszcze "żywe trupy"?

glews, 2013-10-17 14:38:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE