PARTNER PORTALU
  • BGK

Hospicja czekają na zmiany

  • PAP    24 maja 2012 - 06:58
Hospicja czekają na zmiany

Powołana w środę specjalna podkomisja zajmie się projektami zmian dotyczących hospicjów.
Komisja zdrowia zapoznała się z projektem PiS w tym zakresie. Natomiast rządowy projekt powinien trafić do Sejmu w czerwcu.

Poseł Bolesław Piecha (PiS) wyjaśnił, że PiS przygotował własną propozycję zmian w ustawie o lecznictwie, która ma wyłączyć hospicja i inne zakłady opiekuńczo-lecznicze z rygorów ustawy o działalności gospodarczej. Ma to umożliwić tym podmiotom korzystanie z 1-procentowego odpisu podatku PIT.

Projekt przygotowany przez PiS zakłada, że działalność lecznicza i opiekuńcza nie będzie kwalifikowana jako działalność gospodarcza. Jak przekonywał Piecha, należy „wyłączyć hospicja, zakłady opiekuńczo-lecznicze z rygorów ustawy o działalności gospodarczej i przymusowej rejestracji”. Umożliwi to m.in. korzystanie przez te instytucje z 1-proc. odpisu od podatku PIT dla organizacji pożytku publicznego.

Jak tłumaczył, by korzystać ze składek do NFZ trzeba być zarejestrowanym i prowadzić działalność gospodarczą. Wyklucza to jednak możliwość korzystania z 1 proc. odpisu od podatku dochodowego. Wyklucza też możliwość przekazywania darów dla hospicjów m.in. przez apteki, hurtownie czy producentów.

Piecha wyraził obawy, że rząd może nie zdążyć z wprowadzeniem zapowiadanej przez ministra zdrowia nowelizacji w tym zakresie przed 1 lipca. O tej daty mają zacząć obowiązywać przepisy ustawy o działalności leczniczej w zakresie rejestracji prowadzenia działalności leczniczej. „Będę kibicował, aby rząd zdążył, ale proponuję, aby podkomisja pracowała nad tym (zaproponowanym przez PiS) projektem” – zaznaczył Piecha. Według niego rządowy projekt jest jeszcze „w pieleszach”.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.