PARTNER PORTALU
  • BGK

Hospicjum "Światło" ma nowy budynek

  • PAP    12 listopada 2010 - 10:19
Hospicjum "Światło" ma nowy budynek

Toruńskie hospicjum "Światło" powiększy się o nowy budynek z 46 łóżkami. Znany w kraju ośrodek specjalizuje się w opiece nad pacjentami w śpiączce.
Fundacja "Światło" pacjentami w stanie wegetatywnym zajmuje się od siedmiu lat. Od tego czasu w toruńskiej placówce ze śpiączki udało się wybudzić 18 osób; obecnie na oddziale przebywa 22 chorych. Kilkadziesiąt osób czeka w kolejce na przyjęcie.

W ciągu roku, dzięki wsparciu władz Torunia, udało się kosztem ok. 5,3 mln zł postawić nowy, trzykondygnacyjny budynek dla hospicjum. Obiekt jest całkowicie dostosowany do specyficznych potrzeb podopiecznych Fundacji. W jedno- i dwuosobowych pokojach znajdzie miejsce 46 pacjentów. W budynku są także sale dzienne, terapeutyczne i rehabilitacyjne oraz specjalna winda.

-Budynek jest własnością miasta, które - na mocy umowy użyczenia - przekazało go Fundacji. Otwarcie zaplanowaliśmy na poniedziałek, a uroczystego przecięcia wstęgi dokona wybudzony ze śpiączki podopieczny "Światła" - poinformował w piątek prezydent Torunia Michał Zaleski.

We wtorek na nowy oddział wprowadzą się pierwsi pacjenci.

- To nie koniec miejskich inwestycji w placówki opiekujące się przewlekle chorymi. W przyszłym roku wyremontowany zostanie dworek (tzw. "Prezydentówka"), w którym działa Fundacja "Światło". Obok pałacyku powstanie parking, śmietnik oraz rezerwowe źródło zasilania w wodę - dodał prezydent Torunia.

W ostatnich miesiącach miasto rozbudowało także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Ligi Polskiej w Toruniu i dobudowuje obiekt dla 44 pacjentów w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym prowadzonym przez siostry serafitki. Partycypuje także w kosztach budowy Parafialnego Ośrodka Pomocy "Samarytanin" przy toruńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Czytaj też:

Wsparcie dla wiejskich hospicjów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.