PARTNER PORTALU
  • BGK

II edycja konkursu "Zdrowa Gmina" rozstrzygnięta

  • Rynek Zdrowia (Marzena Sygut)    23 września 2011 - 22:41
II edycja konkursu "Zdrowa Gmina" rozstrzygnięta

Najlepsze okazały się gminy z województw: mazowieckiego, opolskiego i lubelskiego. Dzięki ich aktywności w środowiskach lokalnych w zakresie szerzenia świadomości profilaktyki w onkologii, w trakcie II edycji konkursu "Zdrowa Gmina" z bezpłatnych badań profilaktycznych skorzystało blisko 35 tys. osób więcej niż przed rozpoczęciem programu.
Wśród laureatów znalazła się gmina Domanice z Mazowsza (pierwsze miejsce), Bierawa z opolskiego (drugie) i Krzywda z lubelskiego (trzecie).

To te samorządy zanotowały najwyższy wzrost zgłaszalności na badania profilaktyczne oraz nadesłały najciekawsze autorskie opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagród finansowych: głównej w wysokości 100 tys. zł, i dwóch kolejnych w wysokości 50 tys. i 25 tys. zł. Zwycięzcy otrzymali także tytuł "Zdrowej Gminy".

Każdego roku ponad 30 tys. osób dowiaduje się, że ma raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. U trzech czwartych spośród nich, choroba zostaje wykryta wówczas, gdy rak jest tak zaawansowany, że na leczenie ratujące życie jest już za późno.

Prof. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii zaznaczył, że celem konkursu "Zdrowa Gmina" jest wzrost świadomości społeczeństwa dotyczący chorób nowotworowych.

- Mam nadzieję na kontynuację tej wielkiej kampanii, zapoczątkowanej w ub. r. programem pilotażowym dotyczącym województwa mazowieckiego. Wyniki pierwszej edycji pokazały wyraźnie, że edukowanie społeczeństwa na bazie samorządów lokalnych daje  wymierne korzyści. Naszym marzeniem była realizacja takiej właśnie idei: wiedza płynie nie z oficjalnych komunikatów, ale przekazuje ją wójt, ksiądz, lekarz i nauczyciel - mówił prof. Meder.

- Ufam, że następna edycja konkursu, rozszerzona o kolejne województwa, spotka się z równie dużym zainteresowaniem ze strony władz samorządowych. Prawdziwymi zwycięzcami tego konkursu są osoby, które poddały się badaniom profilaktycznym - dodał prezes PUO.

Poseł Boleslaw Piecha (PiS) podkreślił, że liczy na to, że dzięki lokalnym inicjatywom uda się odwrócić niekorzystny trend, jakim jest wysoka śmiertelność z powodu chorób nowotworowych.

Prof. Grzegorz Luboiński, wiceprezes Polskiej Unii Onkologii w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznał, że różnica miedzy drugą a pierwszą edycją jest kolosalna.

- Poprzedni program obejmował jedno województwo. Ten został rozszerzony na sześć kolejnych. Oprócz mazowieckiego objął: łódzkie, opolskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Zadaniem władz lokalnych było zachęcanie mieszkańców do wykonywania badań cytologicznych, mammografii oraz badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego, finansowanych przez NFZ i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Do konkursu zgłosiło się 211 gmin, z czego 109 nadesłało projekty programów zdrowotnych. To dużo. Chcielibyśmy jednak, żeby było ich jeszcze więcej - przyznał prof. Luboiński.

Gminy w trakcie trwania akcji zapewniały swoim mieszkańcom badania w mammobusach, bezpłatne dojazdy do ośrodków i wydłużone godziny pracy przychodni. Od początku trwania konkursu gmina Domanice była liderem w statystykach zgłaszalności na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka piersi i ostatecznie zwyciężyła, odnotowując najwyższy średni wzrost zgłaszalności - 23,72 proc.

Z kolei gmina Krzywda po sześciu miesiącach trwania konkursu miała najwyższy średni wzrost frekwencji na badania w kierunku wykrywania raka szyjki macicy -18,45 proc. Gmina Bierawa miała jeden z najciekawszych programów działań prozdrowotnych.

Przez sześć miesięcy wśród 109 gmin z sześciu województw zanotowano średni wzrost frekwencji w zakresie mammografii - 2,74 proc i 0,73 proc. w zakresie cytologii. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ryszard Bujak, 2011-09-26 09:03:29

    A może by tak te Zdrowe Gminy pomyślały o profilaktyce Wad Postawy Dzieci i Młodzieży?Na dolegliwości mięśniowe - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006--2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano... właśnie z powodu chorób mięśniowo – szkieletowych. Ból kręgosłupa , w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Specjaliści Alarmują,że system nie radzi sobie z tym problemem. FUNDACJA "Akademia Zdrowych Pleców" jako jedyna Organizacja w kraju informuje o tym zjawisku MEN,NFZ,MZ Rzecznika Praw Dziecka,który to wystosował List do MEN lecz jak widać tam nie widzą problemu gdyż co jakiś czas wymyślają na programy ,które poza wydaniem pieniędzy z budżetu wiele nie wnoszą. Dzieci jak miały problem tak mają i co gorsza skala problemów tych nieprawidłowości zwiększa sie z roku na rok. jak długo przyjdzie nam prosić o to by ktoś zrozumiał ,że ludzie skupieni wokół Fundacji "Akademia Zdrowych Pleców" wiedzą jak można ten problem rozwiązać to nie tylko teoretycy ale również wielu praktyków na co dzień prowadzących placówki zajmujące się profilaktyka - rehabilitacją i leczeniem schorzeń kręgosłupa. Zainteresowanych współpraca zapraszamy na nasze strony jak również do zapoznania się z naszymi nowymi rozwiązaniami w ochronie schorzeń kręgosłupa na stronach zdroweplecy.org lub polmedex.pl  rozwiń