PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile pieniędzy na ochronę zdrowia? Projekt ws. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia opublikowany

  • PAP/KDS    31 października 2017 - 18:06
Ile pieniędzy na ochronę zdrowia? Projekt ws. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia opublikowany
Na stronie Sejmu opublikowane zostało rozporządzenie ws. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia (fot. shutterstock)

We wtorek (31.10) na stronie Sejmu opublikowany został rządowy projekt przewidujący stopniowe zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. 
• Projekt - zgodnie z wcześniejszymi informacjami - zakłada, że w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,86 proc. 

• Nakłady na ten cel będą wzrastać w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. 

• -  Bez dodatkowych środków nie da się powstrzymać negatywnych trendów i pogorszenia dostępu do świadczeń zdrowotnych, czyli wzrostu liczby kolejek i czasu oczekiwania na świadczenia - ocenili autorzy projektu.

Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia w pierwszej kolejności ma być przeznaczany na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Wykaz tych świadczeń na każdy rok będzie określał minister zdrowia, który ma przy tym kierować się takimi przesłankami jak: konieczność zapewnienia dostępności określonych świadczeń (z uwzględnieniem list oczekujących), rodzaj świadczeń z uwzględnieniem obowiązku zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom w ciąży, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. Ma także uwzględniać wnioski płynące z mapy potrzeb zdrowotnych.

- Bez dodatkowych środków nie da się powstrzymać negatywnych trendów i pogorszenia dostępu do świadczeń zdrowotnych, czyli wzrostu liczby kolejek i czasu oczekiwania na świadczenia - ocenili autorzy projektu. Wskazali, że rosnące potrzeby pacjentów wynikają m.in. ze starzenia się społeczeństwa - wg GUS w 2050 r. osoby w wieku poprodukcyjnym będą stanowiły ponad 32 proc. ogólnej liczby ludności Polski.

Czytaj więcej: Dorota Gardias, FZZ: Rozdzielić sprawę podwyżek płac od naprawy systemu ochrony zdrowia

Z raportów OECD wynika, że średnia wysokość środków publicznych przeznaczanych na ochronę zdrowia w krajach rozwiniętych gospodarczo to 6,7 proc PKB. W 2015 r. Polska zajęła w tym zestawieniu jedno z ostatnich miejsc, przeznaczając na zdrowie 4,5 proc. PKB. Za Polską ulokowały się: Litwa (4,4 proc. PKB), Korea (4 proc. PKB), Turcja (4 proc. PKB), Łotwa (3,4 proc. PKB) oraz Meksyk (3 proc. PKB).

Autorzy projektu zwracają uwagę, że obecnie w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych jest więcej świadczeń, niż możliwe jest do sfinansowania ze środków publicznych przeznaczanych na służbę zdrowia. - Przede wszystkim z niewystarczających środków i wskazanej dysproporcji wynikają takie patologie systemu, jak korzystanie z przywileju (znajomości), korupcja czy kolejki - wskazano.

Długa kolejna do specjalisty 

Na koniec 2016 r. na przyjęcie do poradni endokrynologicznych pacjenci średnio czekali ponad 200 dni, do poradni chirurgii naczyniowej - 131 dni, a do kardiologicznych - 106 dni. Na przyjęcie na oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej czekano średnio 151 dni, otolaryngologiczny dla dzieci - 149 dni, a otolaryngologiczny - 144 dni. Najtrudniej dostępne są świadczenia rehabilitacyjne - średni czas oczekiwania na przyjęcie w trybie stabilnym na oddział rehabilitacji przekracza 400 dni.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.