PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile zarabiają polscy lekarze

  • Rynek Zdrowia (Marzena Sygut)    3 kwietnia 2013 - 11:37
Ile zarabiają polscy lekarze

Ministerstwo Zdrowia przeanalizowało, ile zarabiają polscy lekarze. Różnice w wysokości dochodów okazały się porażające.
Lekarz bez specjalizacji pracujący na kontrakcie w województwie podkarpackim otrzymuje średnio brutto za jeden miesiąc pracy 14 335 zł, podczas gdy w województwie lubelskim 3 758 zł (dane za marzec 2012 r.).

Przypomnijmy: resort zdrowia, co roku sprawdza i porównuje zarobki lekarzy. W tym celu rozsyła ankiety do szpitali i poradni z prośbą o ich wypełnienie. W tym roku dane przesłało 597 placówek. Dotyczą one średnich zarobków lekarzy zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i umowy cywilno-prawne.

Wśród lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę prym w wysokości zarobków wiodą ordynatorzy. Najlepsze uposażenie mają szefowie oddziałów zatrudnieni w województwach mazowieckim (12 677 zł) i świętokrzyskim (12 207 zł). Z podanych przez resort zestawień wynika jednak, że są też regiony, gdzie ordynatorzy wciąż zarabiają poniżej średniej krajowej.

I tak: średnia krajowa pensja ordynatora na etacie wynosi 10,6 tys. zł brutto, podczas gdy ordynatorzy w Lubuskiem osiągają 8 973 zł brutto, w Śląskiem - 9 368 zł, w Małopolskiem - 9 576 zł, a w Łódzkiem - 9 614 zł.

Dr Zdzisław Szramik, członek NRL ocenia, że wysokie różnice w dochodach zależne od regionu nie są niczym uzasadnione. - Mamy przecież jeden NFZ, który ustala stawki i pracodawcy dysponują w zasadzie takimi samymi pieniędzmi za poszczególne świadczenia, płace powinny być zatem zbliżone, jeżeli nie identyczne - mówi Szramik.

Dr Marek Zabłocki, szef Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej zwraca z kolei uwagę, że stopień zaangażowania organów założycielskich szpitali w poziom wynagrodzenia pracowników jest różny.

I dodaje, że dysproporcje w zarobkach lekarzy nie dotyczą jedynie kraju, ale także obszaru danego województwa. Tam, gdzie powiaty są bogatsze, lekarze zarabiają lepiej, w biednych - stawki są naprawdę niskie.

Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy resortu zdrowia informuje jednocześnie, że na wysokość dochodu osiąganego w ciągu miesiąca przez lekarza na kontrakcie wpływa m.in. liczba przepracowanych godzin. - Analizując dochody w tej grupie warto zwrócić uwagę na średnią stawkę godzinową - zaznacza Krzysztof Bąk.

Okazuje się, że różnice w stawce godzinowej ordynatora zatrudnionego na kontrakcie wahają się od 74 zł za godzinę w województwie pomorskim (średni dochód 14 481 zł) do 48 zł za godzinę w regionie lubelskim (9 826 zł).

W wypadku lekarza z II stopniem specjalizacji stawki te mieszczą się w przedziale od 65 zł w Mazowieckiem (10 654 zł) do 45 zł w Zachodniopomorskiem (9 186 zł). Jednak w województwie śląskim lekarz z II stopniem specjalizacji otrzymuje 48 zł na godzinę, a jednocześnie zarabia 7 099 zł.

Dr Szramik zwraca uwagę, że przy zatrudnieniu na umowę o pracę należy patrzeć nie tyle na wynagrodzenie łączne brutto, ile na wynagrodzenie zasadnicze, składające się z wielu czynników.

- Mamy tutaj dodatkowe elementy, np. dodatki stażowe, które u lekarza pracującego 5 lat wynoszą 5 proc, a u lekarza pracującego 20 lat - 20 proc. Na tę stawkę wpływają też dyżury. W jednym województwie lekarzy jest więcej, biorą zatem mniej dyżurów i ich zarobek końcowy będzie ostatecznie mniejszy. Ale są i tacy, którzy zdecydują się na 10 i więcej dyżurów w miesiącu - ci zarobią zdecydowanie więcej - podkreśla dr Szramik.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.