PARTNER PORTALU
 • BGK

In vitro pod znakiem zapytania

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    10 czerwca 2013 - 07:27
In vitro pod znakiem zapytania

Kliniki rozważają wycofanie się z rządowego programu refundacji leczenia niepłodności in vitro – informuje „Dziennik Polski”.
Rząd, realizując swe wyborcze obietnice, od lipca uruchamia program refundacji leczenia niepłodności in vitro.

W ciągu trzech lat miałoby skorzystać z niego ok. 15 tys. par. Jednak zawiera on tyle niejasności, że niektóre z 27 klinik, które się do niego zakwalifikowały, rozważają wycofanie się z projektu.

W kwietniu założyły Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomaganego Rozrodu. Od kilku tygodni bezskutecznie usiłuje on uzyskać odpowiedzi na 40 kluczowych pytań.

Szefowie zwycięskich klinik za kuriozalne uważają też utajnianie treści umowy, którą przed 1 lipca mają podpisać z resortem zdrowia. Zapowiadają, że jeśli zapisy umowy okażą się niejasne lub dla nich niekorzystne, nie zostanie ona podpisana.

„My mamy leczyć pacjentów, a nie tracić czas i pieniądze na prawników i sądy" - powiedział gazecie dr Sławomir Sobkiewicz, prezes zarządu związku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • krzyciel, 2013-06-11 12:43:43

  Nie zgodzę się, że wytłumaczeniem dla finansowania in vitro miałby być spadek liczby urodzeń. Wszak niż demograficzny mamy nie dlatego, że rośnie liczba osób bezpłodnych, ale dlatego, że wiele par decyduje się na brak lub co najwyżej 1 dziecko (że nie wspomnę o coraz większej liczbie osób wybierając...ych życie singla).  rozwiń
 • Ada, 2013-06-11 12:01:06

  Myślę, że znajduje to swoje wytłumaczenie w obecnej sytuacji demograficznej naszego kraju. Spadek urodzeń itp. Jednak nie uważam aby to była dobra droga ku rozwiązaniu tego problemu. Państwo powinno się skupić na polityce prorodzinnej która w Polsce jest żadna, a pieniądze przeznaczone na służbę zdr...owia przeznaczyć na faktyczną poprawę stanu zdrowia i walkę z chorobami.  rozwiń
 • kora, 2013-06-10 21:24:28

  co się dzieje? dlaczego wszystko jest powyłączane i niedostępne?