PARTNER PORTALU
  • BGK

In vitro w Łodzi i Częstochowie. Ruszyła kolejna odsłona miejskich programów

  • KDS    17 stycznia 2018 - 16:30
In vitro w Łodzi i Częstochowie. Ruszyła kolejna odsłona miejskich programów
W Łodzi z "miejskiego" in vitro urodziło się już 40 dzieci. W Częstochowie 23, a kolejne 14 jest "w drodze" (fot. UM Łódź)

Miasta ruszają z kolejnymi odsłonami miejskich programów in vitro na rok 2018. W Łodzi nabór już trwa. W Częstochowie zainteresowane pary będą mogły składać wnioski w sobotę (20 stycznia). Kielce nadal bez programu.
  • W Łodzi z "miejskiego" in vitro urodziło się już 40 dzieci. W Częstochowie 23, a kolejne 14 jest "w drodze".
  • W Kielcach nie udało się przyjąć uchwały ws. wsparcia dla par. Debata nad tym dokumentem została zdjęta z porządku obrad sesji Rady Miasta.

W Łodzi w 2018 roku do programu będzie mogło przystąpić około 200 par starających się o potomstwo. Pary zainteresowane przystąpieniem do programu powinny zgłosić się do jednego z jego realizatorów - Centrum Medycznego Salve Medica lub Kliniki Leczenia Niepłodności Gameta. Maksymalne dofinansowanie zabiegu wynosi 5 tys. zł. Na realizację programu miasto przeznaczyło 1 mln zł.

Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi zapewnia, że pomimo zawirowań na poziomie krajowym, miejski program in vitro nie jest zagrożony i dobrze funkcjonuje, dlatego nie należy podejmować pochopnych decyzji.

– Tak jak obiecaliśmy wszystkim łodzianom, w momencie, gdy zgłosi się większa ilość par, a z bieżącego budżetu na program in vitro zabraknie pieniędzy, to momentalnie uruchomimy dodatkowe środki finansowe – podkreśla Wieczorek.

Czytaj więcej: Katowice nie przyjęły programu wsparcia in vitro

Z kolei mieszkańcy Częstochowy, którzy zainteresowani są finansowym wsparciem miasta przy skorzystaniu z procedury in vitro, powinni zarezerwować sobie czas w sobotę 20 stycznia. Tego dnia między godz. 9 a 13 wnioski będzie można składać w holu głównym Urzędu Miasta Częstochowy (ul. Śląska 11/13). Co ważne, przy naborze decyduje kolejność zgłoszeń. 

Miasto gwarantuje jednorazowe dofinansowanie do zabiegu w wysokości do 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. 

Warto przypomnieć, że Częstochowa była pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło program dofinansowania leczenia in vitro. Zabiegi finansuje od sześciu lat. W tym czasie odbyły się dwie edycje programu, obecnie rozpoczęła się trzecia - na lata 2018-2020.

Od 2012 r. dofinansowanie miasta objęło łącznie 100 procedur, dzięki którym urodziło się już 23 dzieci, a 14 jest "w drodze". Dla par, które doczekały się dzieci, częstochowska firma Deltim dodatkowo nieodpłatnie przekazała wózki.

W środę (17.01) o przyjęciu podobnych rozwiązań mieli dyskutować radni z Kielc. Jednak debata nad programem "in vitro dla Kielc" została zdjęta z porządku obrad, co nie wykluczyło burzliwej dyskusji na ten temat. 

Uchwałę w tej sprawie na początku października złożył radny SLD Marcin Chłodnicki. Zaś w pracach nad projektem brało udział wiele rożnych środowisk czy partii politycznych. Na ten cel miasto miałoby przeznaczyć przez trzy lata ok. 450 tys. zł. Miasto miałoby udzielić dofinansowania do zabiegu w kwocie 7,5 tys. zł na parę. Średnio z miejskiego wsparcia mogłoby skorzystać rocznie ok. 20 par.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.