PARTNER PORTALU
  • BGK

Informatyczna mapa szpitali: zanikają różnice między regionami

  • Rynek Zdrowia    15 czerwca 2015 - 09:07
Informatyczna mapa szpitali: zanikają różnice między regionami

fot.archiwum

W ilu polskich lecznicach nie wdrożono jeszcze szpitalnych systemów informacyjnych (HIS - Hospital Information System)? Czy występuje zróżnicowanie regionalne pod tym względem? Na te pytania nie ma prostych, jednoznacznych odpowiedzi, a opinie ekspertów w kwestii zaawansowania informatyzacji w szpitalach są podzielone.
Podstawowe elementy systemów HIS są dzisiaj obecne w większości polskich szpitali. Są to zazwyczaj moduły odpowiedzialne za podstawowe informacje z zakresu ruchu chorych oraz rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia - stwierdza Marek Dynowski, prezes spółki Medinet, Grupa Simple SA.

W połowie czy na początku drogi?

- Jeśli jednak mówimy o zintegrowanych systemach obejmujących szeroki zakres funkcjonalny, skala informatyzacji w naszej ocenie to nie więcej niż 50% jednostek, które posiadają wdrożony system HIS, bądź są w trakcie procesu zakupowego lub na etapie wdrażania. W kontekście regionalnym nie można w tym przypadku mówić o większym zróżnicowaniu - uważa prezes Dynowski.

Jego zdaniem wymogi stawiane przez centralne projekty, w tym P1 ("Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych") spowodują, że w najbliższym czasie w wielu szpitalach konieczne będzie zintensyfikowanie działań, aby został wdrożony zintegrowany system HIS, zapewniający obieg informacji między wszystkimi jednostkami organizacyjnymi.

Z kolei w opinii Michała Zorzyckiego, dyrektora wydziału systemów ochrony zdrowia w Kamsoft S.A., cyfryzacja polskich szpitali znajduje się w początkowej fazie i jeszcze zbyt rzadko możemy mówić o kompleksowym procesie informatyzacji.

- Co prawda są placówki, w których funkcjonuje kompleksowy system informatyczny, ale są w zdecydowanej mniejszości. Wiele szpitali rozpoczęło w ostatnich miesiącach proces informatyzacji, duża grupa korzysta ze szczątkowych rozwiązań. Mówiąc o stopniu informatyzacji należy jeszcze dodać, że same placówki różnie interpretują swój poziom zaawansowania w tej materii - zwraca uwagę Michał Zorzycki.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.