Informatyzacja ochrony zdrowia: Szpitale nie są gotowe do wprowadzenia dokumentacji elektronicznej

Do wprowadzenia pełnej dokumentacji elektronicznej gotowe jest zaledwie 35 proc. placówek ochrony zdrowia. Ponad połowa nie ma nawet planów, jak to zrobić.
Informatyzacja ochrony zdrowia: Szpitale nie są gotowe do wprowadzenia dokumentacji elektronicznej
Placówki, które wprowadziły już elektroniczną dokumentację, dostają dodatkowe punkty przy zawieraniu kontraktu z NFZ (fot.pixabay.com)

Co dziesiąty szpital i co piąta placówka ambulatoryjna nie zabezpieczają danych medycznych pacjentów, które gromadzone są tam w formie elektronicznej.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) na zlecenie resortu przeprowadziło ankietę wśród ponad 4 tys. placówek medycznych, by zbadać, jak są one przygotowane do zmian związanych z informatyzacją systemu ochrony zdrowia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jedna z planowanych zmian dotyczy wycofania papierowej dokumentacji od 2018 r. Wszystkie placówki muszą się przerzucić na dokumentację elektroniczną.

Czytaj też: Po informatyzacji szpitali lepiej będzie informatykom niż lekarzom?

Ogółem do wprowadzenia pełnej dokumentacji elektronicznej jest gotowe tylko 35 proc. ośrodków. Ponad połowa nie ma nawet planów, jak to zrobić; tylko 41 proc. zaplanowało źródła finansowania tego celu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Placówki, które wprowadziły już elektroniczną dokumentację, dostają dodatkowe punkty przy zawieraniu kontraktu z NFZ, uruchomiono finansowanie unijne na ten cel, w regionach zaś są przygotowywane specjalne platformy e-zdrowia, które mają umożliwić wymianę informacji medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE