PARTNER PORTALU
  • BGK

Informatyzacja ochrony zdrowia: Szpitale nie są gotowe do wprowadzenia dokumentacji elektronicznej

  • PAP/AT    23 listopada 2016 - 07:04
Informatyzacja ochrony zdrowia: Szpitale nie są gotowe do wprowadzenia dokumentacji elektronicznej
Placówki, które wprowadziły już elektroniczną dokumentację, dostają dodatkowe punkty przy zawieraniu kontraktu z NFZ (fot.pixabay.com)

Do wprowadzenia pełnej dokumentacji elektronicznej gotowe jest zaledwie 35 proc. placówek ochrony zdrowia. Ponad połowa nie ma nawet planów, jak to zrobić.
Co dziesiąty szpital i co piąta placówka ambulatoryjna nie zabezpieczają danych medycznych pacjentów, które gromadzone są tam w formie elektronicznej.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) na zlecenie resortu przeprowadziło ankietę wśród ponad 4 tys. placówek medycznych, by zbadać, jak są one przygotowane do zmian związanych z informatyzacją systemu ochrony zdrowia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jedna z planowanych zmian dotyczy wycofania papierowej dokumentacji od 2018 r. Wszystkie placówki muszą się przerzucić na dokumentację elektroniczną.

Czytaj też: Po informatyzacji szpitali lepiej będzie informatykom niż lekarzom?

Ogółem do wprowadzenia pełnej dokumentacji elektronicznej jest gotowe tylko 35 proc. ośrodków. Ponad połowa nie ma nawet planów, jak to zrobić; tylko 41 proc. zaplanowało źródła finansowania tego celu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Placówki, które wprowadziły już elektroniczną dokumentację, dostają dodatkowe punkty przy zawieraniu kontraktu z NFZ, uruchomiono finansowanie unijne na ten cel, w regionach zaś są przygotowywane specjalne platformy e-zdrowia, które mają umożliwić wymianę informacji medycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.