PARTNER PORTALU
  • BGK

Informatyzacja w ochronie zdrowia ma się dobrze

  • Rynek Zdrowia(Daniel Mieczkowski)    19 czerwca 2012 - 09:15
Informatyzacja w ochronie zdrowia ma się dobrze

Obecnie proces informatyzacji ochrony zdrowia nie jest zagrożony – zapewnia Agnieszka Gołąbek, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Resort przekonuje, że nie będzie kłopotów z finansowaniem projektów oraz nie zgadza się z krytycznymi wobec CSIOZ tezami z raportu NIK.

Resort uspokaja informując, że minister finansów przekazał ministrowi zdrowia oficjalną decyzję, w której zapewnił, że w ustawach budżetowych na lata 2012-2014 uwzględnione zostaną środki na finansowanie przedsięwzięcia „Zaprojektowanie, realizację i nadzór gwarancyjny systemów” realizowanego w ramach projektu P1 („Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Do niedawna CSIOZ nie mogło podpisywać umów z realizatorami projektu P1, ponieważ oczekiwało na decyzję Ministerstwa Finansów (MF). Ta decyzja została podjęta, dzięki czemu Centrum 15 czerwca podpisało umowy z realizatorami kluczowych części projektu. Mimo że MF zdecydowało się uruchomić rezerwę budżetową na projekty realizowane przez CSIOZ, nadal niejasna jest sytuacja dofinansowania tego przedsięwzięcia ze środków unijnych.

Całkowita wartość głównego projektu prowadzonego przez CSIOZ wynosi 712,64 mln zł, z czego środki unijne to 676,84 mln zł. Jednak zgodnie z danymi MRR, kwota już zrefundowanych przez KE kosztów w tym projekcie sięga zaledwie 59,03 mln zł.

Certyfikacja wydatków CSIOZ została przez Komisję Europejską (KE) wstrzymana już na początku br. Jak informował nas Stanisław Krakowski z biura MRR, taka decyzja została podjęta w konsekwencji wyników kontroli przeprowadzonej w CSIOZ przez NIK i nadal jest w mocy.

Jak informuje nas Gołąbek, zgodnie z ustaleniami z 15 maja ze spotkania ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem, strona polska przygotowała plan naprawczy – „Remedial Action Plan” (RAP), który ma pomóc w odmrożeniu unijnych środków finansowych przewidzianych na rozwój e-administracji w Polsce.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.